12
grudnia
poniedziałek
Dzień Powszedni albo wspomnienie Najśw. Maryi Panny z Guadalupe
Rok liturgiczny: A/I
Pierwsze czytanie:
Lb 24, 2-7. 15-17a
Psalm responsoryjny:
Ps 25
Werset przed Ewangelią:
Ps 85 (84), 8)
Ewangelia:
Mt 21, 23-27

Patroni:

  • św. Epimach, Aleksander, Ammonarion, Mercuria, Dionizja i in.,
  • św. Spiridon,
  • św. Finnian,
  • św. Korentyn,
  • św. Izrael,
  • św. Wicelin,
  • bł. Bartholus Buonpedoni,
  • bł. Konrad z Ofidy,
  • bł. Jakub Capocci,
  • bł. Ludwik Pius Bartosik

Liturgia na dzień 2022-12-12:

Pierwsze czytanie

Lb 24, 2-7. 15-17a
Czytanie z Księgi Liczb

Gdy Balaam podniósł oczy i zobaczył Izraela rozłożonego obozem według swoich pokoleń, ogarnął go duch Boży i zaczął głosić swoje pouczenie, mówiąc:

«Wyrocznia Balaama, syna Beora; wyrocznia męża, który wzrok ma przenikliwy; wyrocznia tego, który słyszy słowa Boże, który ogląda widzenie Wszechmocnego, który pada, a oczy mu się otwierają.

Jakubie, jakże piękne są twoje namioty, mieszkania twoje, Izraelu: Niby szerokie doliny potoków, niby ogrody nad brzegami strumieni lub niby aloes, który Pan sadził, niby cedry nad wodami. Płynie woda z jego wiader, a zasiew jego ma wilgoć obfitą; król jego wiele mocniejszy niż Agag, królestwo jego w górę wyniesione».

I wygłosił swoje pouczenie, mówiąc: «Wyrocznia Balaama, syna Beora; wyrocznia męża, który wzrok ma przenikliwy; wyrocznia tego, który słyszy słowa Boże, a w wiedzy Najwyższego ma udział, który ogląda widzenie Wszechmocnego, który pada, a oczy mu się otwierają.

Widzę go, lecz jeszcze nie teraz, dostrzegam go, ale nie z bliska: Wschodzi Gwiazda z Jakuba, a z Izraela podnosi się berło».

Psalm responsoryjny

Ps 25
Ps 25 (24), 4-5. 6 i 7bc. 8-9 (R.: 4b)

Naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami

Daj mi poznać Twoje drogi, Panie, *
naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami.
Prowadź mnie w prawdzie według swych pouczeń, *
Boże i zbawco, w Tobie mam nadzieję.

Naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami

Wspomnij na swoje miłosierdzie, Panie, *
na swoją miłość, która trwa od wieków.
Tylko o mnie pamiętaj w swoim miłosierdziu, *
ze względu na dobroć Twą, Panie.

Naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami

Dobry jest Pan i łaskawy, *
dlatego wskazuje drogę grzesznikom.
Pomaga pokornym czynić dobrze, *
uczy ubogich dróg swoich.

Naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami

Werset przed Ewangelią (Alleluja)

Ps 85 (84), 8)
Alleluja, alleluja, alleluja

Okaż nam, Panie, łaskę swoją
i daj nam swoje zbawienie.

Alleluja, alleluja, alleluja

Ewangelia

Mt 21, 23-27
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Gdy Jezus przyszedł do świątyni i nauczał, przystąpili do Niego arcykapłani i starsi ludu, pytając: «Jakim prawem to czynisz? i kto Ci dał tę władzę?»

Jezus im odpowiedział: «Ja też zadam wam jedno pytanie: jeśli odpowiecie Mi na nie, i Ja powiem wam, jakim prawem to czynię. Skąd pochodził chrzest Janowy: z nieba czy od ludzi?»

Oni zastanawiali się między sobą: «Jeśli powiemy: „z nieba”, to nam zarzuci: „Dlaczego więc nie uwierzyliście mu?” A jeśli powiemy: „od ludzi”, to boimy się tłumu, bo wszyscy uważają Jana za proroka».

Odpowiedzieli więc Jezusowi: «Nie wiemy». On również im odpowiedział: «Zatem i Ja wam nie powiem, jakim prawem to czynię».

Jeżeli chcesz, aby codzienne czytania były dostępne na Twojej stronie, umieść w niej następujący kod:

Wybierz dzień:

Jakim prawem?

ks. Arkadiusz Nocoń ks. Arkadiusz Nocoń

Jakim prawem?  

Jakim prawem to czynisz? Arcykapłani i starsi ludu byli wzburzeni. Poprzedniego dnia Jezus zrobił w świątyni raban: wyrzucił z niej wszystkich sprzedających i kupujących, powywracał stoły wymieniających pieniądze i ławki sprzedawców gołębi. Później, w tej samej świątyni, dokonał wielu cudów uzdrawiając chorych (por. Mt 21, 12-14). Widząc to arcykapłani byli wzburzeni, stąd ich pytanie, którego echo wybrzmiewa jeszcze dzisiaj w mediach, portalach społecznościowych i prywatnych rozmowach: – „Jakim prawem” Ktoś zabrania nam rozwodów, aborcji, eutanazji. „Kto Mu dał władzę”, aby mówić nam jak żyć i jak postępować.

Skąd pochodzi chrzest Janowy? Odpowiedzieli Mu: „Nie wiemy”. Arcykapłani wolą „nie wiedzieć”. Inaczej musieliby uznać Jana za proroka, albo narazić się tłumowi dla którego Jan był kimś większym od proroka. Lepiej więc było dla nich „nie wiedzieć” i nie ponosić konsekwencji braku nawrócenia. Także i dzisiaj dla wielu lepiej jest „nie wiedzieć”, tzn. nie znać Bożych przykazań czy nauczania Kościoła. Argumenty zawsze się znajdą: słaba prasa katolicka, zacofani biskupi, grzeszni kapłani. A poza tym, „Bóg jest wszędzie”; wszędzie, czyli nigdzie, albo na mój obraz i podobieństwo.

Więc i Ja wam nie powiem. Gdy pytanie Bogu zdaje Maryja, Józef czy św. Jan, otrzymują od Niego odpowiedź. Gdy pytają arcykapłani, otrzymują od Niego … pytanie. Dlaczego jednym Bóg odpowiada, a drugim nie. Odpowiedź wydaje się prosta: Bóg odpowiada słowem na ludzką pokorę i miłość. Na butę zaś odpowiada milczeniem lub pytaniem, mnożąc w człowieku pysznym jego wątpliwości.

„Śmierć ojca spadła na nich jak grom. Dlaczego? Kłóciłem się z Bogiem. Taka wspaniała rodzina. Wszyscy związani z Kościołem, chłopcy wzorowymi ministrantami. I całe życie przed tym młodym człowiekiem. Tuż przed pogrzebem chłopcy zapytali mnie czy mogą przeczytać lekcję i zaśpiewać psalm: – Dacie radę? – Damy – odpowiedzieli. – Jeśli nie ja, to brat przeczyta. A możemy sobie wybrać czytanie? – Oczywiście – odpowiedziałem. Chwilę później, już w czasie mszy świętej, obaj podeszli do ambonki, starszy otworzył Lekcjonarz i drżącym głosem zaczął czytać: – Któż nas może odłączyć od miłości Chrystusowej …? (Rz 8, 35). Wzruszenie chwyciło mnie za gardło. Zrozumiałem, że ta rodzina nie miała do Boga pretensji, żalu, pytań … oni naprawdę Boga kochali, a „Miłość wszystko im wyjaśniła” (por. Jan Paweł II).