17
maja
środa
6. wielkanocny
Rok liturgiczny: A/I
Pierwsze czytanie:
Dz 17, 15. 22 - 18, 1
Psalm responsoryjny:
Ps 148
Werset przed Ewangelią:
J 14, 16
Ewangelia:
J 16, 12-15

Patroni:

  • św. Adrio,
  • św. Wiktor,
  • św. Herakliusz i Paweł,
  • św. Restytuta,
  • św. Paschalis Baylon,
  • bł. Antonina Mesina,
  • bł. Iwan Ziatyk

Liturgia na dzień 2023-05-17:

Pierwsze czytanie

Dz 17, 15. 22 - 18, 1
Czytanie z Dziejów Apostolskich

W owych dniach ci, którzy towarzyszyli Pawłowi, zaprowadzili go aż do Aten i odjechali, otrzymawszy polecenie dla Sylasa i Tymoteusza, aby czym prędzej przybyli do niego.

Stanąwszy w środku Areopagu, Paweł przemówił: «Mężowie ateńscy, widzę, że jesteście pod każdym względem bardzo religijni. Przechodząc bowiem i oglądając wasze świętości jedną po drugiej, znalazłem też ołtarz z napisem: „Nieznanemu Bogu”. Ja wam głoszę to, co czcicie, nie znając. Bóg, który stworzył świat i wszystko, co w nim istnieje, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach ręką zbudowanych i nie odbiera posługi z rąk ludzkich, jak gdyby czegoś potrzebował, bo sam daje wszystkim życie i tchnienie, i wszystko. On z jednego człowieka wywiódł cały rodzaj ludzki, aby zamieszkiwał całą powierzchnię ziemi. Określił im właściwe czasy i granice zamieszkania, aby szukali Boga; może dotkną Go i znajdą niejako po omacku. Bo w rzeczywistości jest On niedaleko od każdego z nas. W Nim bowiem żyjemy, poruszamy się i jesteśmy, jak to powiedzieli niektórzy z waszych poetów: „Jesteśmy bowiem z jego rodu”. Będąc więc z rodu Bożego, nie powinniśmy sądzić, że Bóstwo jest podobne do złota albo do srebra, albo do kamienia, wytworu rąk i myśli człowieka. Nie biorąc pod uwagę czasów nieświadomości, wzywa Bóg teraz wszędzie i wszystkich ludzi do nawrócenia, dlatego że wyznaczył dzień, kiedy to sprawiedliwie będzie sądzić świat przez Człowieka, którego na to przeznaczył, po uwierzytelnieniu Go wobec wszystkich przez wskrzeszenie Go z martwych».

Gdy usłyszeli o zmartwychwstaniu, jedni się wyśmiewali, a inni powiedzieli: «Posłuchamy cię o tym innym razem ». Tak Paweł ich opuścił. Niektórzy jednak przyłączyli się do niego i uwierzyli. Wśród nich Dionizy Areopagita i kobieta imieniem Damaris, a z nimi inni.

Potem opuścił Ateny i przybył do Koryntu.

Psalm responsoryjny

Ps 148
Psalm (Ps 148, 1b-2. 11-12. 13-14c)

Niebo i ziemia pełne chwały Twojej
Albo: Alleluja

Chwalcie Pana z niebios, *
chwalcie Go na wysokościach.
Chwalcie Go, wszyscy Jego aniołowie, *
chwalcie Go, wszystkie Jego zastępy.

Niebo i ziemia pełne chwały Twojej
Albo: Alleluja

Królowie ziemscy i wszystkie narody, *
władcy i wszyscy sędziowie tej ziemi,
młodzieńcy i dziewczęta, *
starcy i dzieci.

Niebo i ziemia pełne chwały Twojej
Albo: Alleluja

Niech imię Pana wychwalają, †
bo tylko Jego imię jest wzniosłe. *
Majestat Jego ponad ziemią i niebem.
On pomnaża potęgę swego ludu. †
Oto pieśń pochwalna wszystkich Jego świętych, *
synów Izraela, ludu, który jest Mu bliski.

Niebo i ziemia pełne chwały Twojej
Albo: Alleluja

Werset przed Ewangelią (Alleluja)

J 14, 16
Alleluja, alleluja, alleluja

Ja będę prosił Ojca, a da wam innego Parakleta,
aby z wami był na zawsze.

Alleluja, alleluja, alleluja

Ewangelia

J 16, 12-15
Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam objawi.

Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego weźmie i wam objawi».

Jeżeli chcesz, aby codzienne czytania były dostępne na Twojej stronie, umieść w niej następujący kod:

Wybierz dzień:

Duch Prawdy

ks. Przemysław Krakowczyk ks. Przemysław Krakowczyk

Duch Prawdy  

„Duch Prawdy doprowadzi was do całej prawdy”. Tyle razy wybieraliśmy kłamstwo, tyle razy żyliśmy w zakłamaniu, że utraciliśmy już smak prawdy. Przestała ona być dla nas naczelną wartością.

Zwrot „cała prawda”, użyty przez Jezusa, wskazuje na dynamizm objawienia. Bóg objawia się stopniowo: najpierw przez proroków Starego Przymierza, potem przez słowo Jezusa zawarte w Nowym Testamencie i wreszcie przez Ducha Prawdy, zesłanego na Kościół w dniu Pięćdziesiątnicy. Duch Święty jest kontynuatorem misji Jezusa. On doprowadza ją do pełni.

Przyjęcie „całej prawdy” jest uzależnione od kondycji człowieka, od jego zdolności percepcyjnych. Duch Święty działa w imieniu Chrystusa. To co objawia Duch Święty Kościołowi, albo każdemu z nas na osobistej modlitwie, nigdy nie może być sprzeczne z tym co objawił Jezus. Zgodność i wewnętrzna spójność tych objawień jest warunkiem ich autentyczności. 

Jeśli ktoś – jak mówi św. Paweł – głosiłby inną Ewangelię od tej zapisanej na kartach Biblii, to możemy być pewni, że nie ma on Ducha Chrystusowego – Ducha Prawdy, ale „ducha kłamstwa i zamętu”. Potrzeba nam roztropności w procesie rozeznawania duchowego. Równie ważne jest posiadanie znajomości Słowa Bożego. Łatwo bowiem manipulować i oszukiwać tych, którzy mają słabą wiedzę. 

Niech ten dzisiejszy fragment Ewangelii będzie dla nas zachętą do regularnego studiowania Słowa Bożego i do nieustannego poszerzania swojej wiedzy religijnej.