17
października
czwartek
Wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika
Rok liturgiczny: B/II
Pierwsze czytanie:
Ef 1, 1-10
Psalm responsoryjny:
Ps 98
Werset przed Ewangelią:
J 14, 6
Ewangelia:
Łk 11, 47-54

Patroni:

  • św. Ignacy Antiocheński,
  • św. Osea,
  • św. Rufus i Zozym,
  • Męczennicy z Volitanum,
  • św. Jan,
  • św. Dulcidius,
  • św. Florencjusz,
  • bł. Gilbert,
  • bł. Baltazar Ravaschieri z Clavario,
  • św. Ryszard Gwyn,
  • bł. Piotr od Narodzenia NMP Casani,
  • bł. Jakub Burin,
  • bł. Maria Natalia od św. Ludwika {Maria Ludwika Józefa} Vanot i IV towarz.,
  • bł. Contardus Ferrini,
  • bł. Fidelis Fuidio Rodriguez,
  • bł. Rajmund Stefan Bou Pascual,
  • bł. Tarsylla Córdoba Belda

Liturgia na dzień 2024-10-17:

Pierwsze czytanie

Ef 1, 1-10
Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Efezjan

Paweł, z woli Bożej apostoł Chrystusa Jezusa – do świętych, którzy są w Efezie, i do wiernych w Chrystusie Jezusie: Łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego, i od Pana Jezusa Chrystusa!

Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego, Jezusa Chrystusa; On napełnił nas wszelkim błogosławieństwem duchowym na wyżynach niebieskich – w Chrystusie. W Nim bowiem wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem. Z miłości przeznaczył nas dla siebie jako przybranych synów poprzez Jezusa Chrystusa, według postanowienia swej woli, ku chwale majestatu swej łaski, którą obdarzył nas w Umiłowanym.

W Nim mamy odkupienie przez Jego krew – odpuszczenie występków, według bogactwa Jego łaski. Szczodrze ją na nas wylał w postaci wszelkiej mądrości i zrozumienia, przez to, że nam oznajmił tajemnicę swej woli według swego postanowienia, które przedtem w Nim powziął dla dokonania pełni czasów, aby wszystko na nowo zjednoczyć w Chrystusie jako Głowie: to, co w niebiosach, i to, co na ziemi.

Psalm responsoryjny

Ps 98
Ps 98 (97), 1bcde. 2-3b. 3c-4. 5-6 (R.: por. 2a)
Pan Bóg okazał ludom swe zbawienie

Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
albowiem uczynił cuda.
Zwycięstwo Mu zgotowała Jego prawica *
i święte ramię Jego.

Pan Bóg okazał ludom swe zbawienie

Pan okazał swoje zbawienie, *
na oczach pogan objawił swą sprawiedliwość.
Wspomniał na dobroć i na wierność swoją *
dla domu Izraela.

Pan Bóg okazał ludom swe zbawienie

Ujrzały wszystkie krańce ziemi *
zbawienie Boga naszego.
Wołaj z radości na cześć Pana, cała ziemio, *
cieszcie się, weselcie i grajcie.

Pan Bóg okazał ludom swe zbawienie

Śpiewajcie Panu przy wtórze cytry, *
przy wtórze cytry i przy dźwięku harfy.
Przy trąbach i przy głosie rogu, *
na oczach Pana, Króla, się radujcie.

Pan Bóg okazał ludom swe zbawienie

Werset przed Ewangelią (Alleluja)

J 14, 6
Alleluja, Alleluja, Alleluja

Ja jestem drogą, prawdą i życiem,
nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze Mnie.

Alleluja, Alleluja, Alleluja

Ewangelia

Łk 11, 47-54
Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Jezus powiedział do faryzeuszów i do uczonych w Prawie:
«Biada wam, ponieważ budujecie grobowce prorokom, a wasi ojcowie ich zamordowali. A tak jesteście świadkami i przytakujecie uczynkom waszych ojców; gdyż oni ich pomordowali, a wy im wznosicie grobowce.

Dlatego też powiedziała Mądrość Boża: Poślę do nich proroków i apostołów, a z nich niektórych zabiją i prześladować będą. Tak na tym plemieniu będzie pomszczona krew wszystkich proroków, która została przelana od stworzenia świata, od krwi Abla aż do krwi Zachariasza, który zginął między ołtarzem a przybytkiem. Tak, mówię wam, na tym plemieniu będzie pomszczona.

Biada wam, uczonym w Prawie, bo wzięliście klucze poznania; samiście nie weszli, a przeszkodziliście tym, którzy wejść chcieli».

Gdy wyszedł stamtąd, uczeni w Piśmie i faryzeusze poczęli gwałtownie nastawać na Niego i wypytywać Go o wiele rzeczy. Czyhali przy tym, żeby Go podchwycić na jakimś słowie.

Jeżeli chcesz, aby codzienne czytania były dostępne na Twojej stronie, umieść w niej następujący kod:

Wybierz dzień:

Wierność Prawdzie

ks. Przemysław Krakowczyk ks. Przemysław Krakowczyk

Wierność Prawdzie  

Dziś trzecia i ostatnia odsłona dysputy Jezusa z faryzeuszami w domu jednego z nich. Jezus nie obawia się konsekwencji, które niechybnie spadną na Niego z powodu słów, które wypowiada wobec faryzeuszów i uczonych w Piśmie. Słowa Jezusa można uznać za mało dyplomatyczne. Dziś zapytajmy siebie: jak często w moim życiu staram się dobierać słowa tak, by nikogo nie urazić, lecz przez to nie mówię prawdy? Czy zdaję sobie sprawę, że lepiej stracić sympatię i uznanie u ludzi, by pozostać wiernym Prawdzie? Czy bardziej cenię Prawdę i doprowadzenie do niej błądzących, niż uznanie i poklask ludzi?

Nie bójmy się osądzenia przez ludzi, bójmy się raczej wiecznego potępienia przez Boga. Te ostre słowa Jezusa przyniosły dwojaki efekt: zaprowadziły Go na Golgotę, ale także uratowały życie kilku, może nawet kilkudziesięciu faryzeuszów i uczonych w Piśmie, którzy dokonali refleksji nad swoim życiem i nawrócili się.

Jaka jest moja reakcja na słowa Dobrej Nowiny? Czy zawsze przyjmuję słowo Boże z otwartym sercem i umysłem? Czy może czasami wewnętrznie buntuję się przeciwko słowom Jezusa? Słowo Boże czasem musi zaboleć. Jest ono bowiem jak miecz lub chirurgiczny skalpel. Czasem trzeba zrobić nacięcie w duszy, aby wypłynęła ropa, która zatruwa nasze wnętrze. Dziękujmy Jezusowi za Jego słowa - czasem tak ostre i nieprzyjemne, ale jakże ważne i cenne dla nas. Słowa, które nas oczyszczają i uświęcają. Bądźmy zawsze otwarci na Chrystusową naukę i poddajmy swoje życie Jego słowu.