Nowy arcybiskup poznański: niepokoi mnie to, że są tendencje tzw. opiłowania, zredukowania religii

„Oprócz różnych kompetencji, które jako ludzie chcemy zdobywać, warto poszerzać obszar życia religijnego i wiary, by także miał miejsce” – mówił abp Zbigniew Zieliński, pytany o naukę religii w szkołach. Abp Zieliński objął właśnie archidiecezję poznańską. Wcześniej był biskupem pomocniczym w Gdańsku.

W Poznaniu odbył się ingres abp. Zielińskiego do katedry pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Wcześniej hierarcha objął formalnie urząd arcybiskupa metropolity poznańskiego.

Abp Zieliński jest, licząc od biskupa Jordana, 98. biskupem najstarszej diecezji w Polsce, powstałej jako biskupstwo misyjne już w 968 r., czyli przed utworzeniem w 1000 r. diecezji gnieźnieńskiej.

W marcu nuncjatura apostolska w Polsce poinformowała, że papież Franciszek przyjął rezygnację arcybiskupa Stanisława Gądeckiego z funkcji arcybiskupa metropolity poznańskiego. Na jego miejsce mianował dotychczasowego biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Zbigniewa Zielińskiego. W październiku 2024 r. abp Gądecki skończył 75 lat. Był arcybiskupem metropolitą poznańskim od 2002 roku. W czwartkowej uroczystości w katedrze wzięli udział m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi, ustępujący arcybiskup poznański Stanisław Gądecki, przedstawiciele prezydium Konferencji Episkopatu Polski, przedstawiciele władz państwa i regionu.

Wcześniej w domu arcybiskupów poznańskich nastąpiło kanoniczne objęcie diecezji.

Na ingres, czyli uroczyste objęcie władzy przez biskupa nad diecezją w katedrze poznańskiej złożyło się przyjęcie abp. Zbigniewa Zielińskiego przez kapitułę w bramie kościoła katedralnego, odczytanie bulli papieskiej, przekazanie przez nuncjusza apostolskiego w Polsce pastorału i objęcie katedry biskupiej, a następnie oddanie wyrazów czci przez biskupów współpracowników, przedstawicieli kapłanów, osób konsekrowanych i wiernych świeckich.

Bullę papieską odczytał kanclerz Kurii Metropolitalnej w Poznaniu ks. prał. Ireneusz Dosz.

Decyzja Franciszka

„Chętnie powierzamy tobie pasterskie zmagania, aby szczególnie w tym roku świętym wspólnota Kościoła poznańskiego wzbogacała się w łaskę Bożą i coraz bardziej i bardziej zjednoczona w Chrystusie usilnie dawała wszystkim świadectwo miłości” – napisał w wydanej jeszcze w marcu bulli nominacyjnej papież Franciszek.

„Rozważywszy ponadto, czcigodny bracie, zdolności ludzkie i duchowe, w które jesteś wyposażony, a które bacznie rozpoznaliśmy, tę umiłowaną stolicę biskupią z pełnym zaufaniem tobie powierzamy, mając jednocześnie nadzieję, że dzięki posiadanym cnotom duchowym (...) wcale niełatwe, ważne zadania skutecznie i owocnie wedle możliwości podejmiesz i doprowadzisz do końca”

– napisał papież Franciszek.

W katedrze abp. Zielińskiego powitał abp Stanisław Gądecki. W trakcie powitań przejęzyczył się: „drogi arcybiskupie Zdzisławie… Zbigniewie…” – powiedział. Chwilę potem dodał: „wszystko w Poznaniu kojarzy się ze Zdzisławem”. Słowa te zostały przyjęte oklaskami.

„Nie jesteś sam. W twojej pracy ewangelizacyjnej wspierać cię będzie wiara tutejszych biskupów, wiara kapłanów, diakonów, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich (…) uznając w tobie ojca oraz okazując ci szacunek i posłuszeństwo” – powiedział abp Gądecki.

Po odczytaniu bulli nuncjusz apostolski i arcybiskup senior przekazali metropolicie pastorał. Abp Zbigniew Zieliński zasiadł na katedrze biskupiej, następnie objął przewodniczenie Mszy świętej.

Dialektyka walki

„Staję pośród was z wolą wypełnienia powierzonego mi zadania i z nadzieją na życzliwą współpracę. Rozpoczynając tę posługę kieruję swoje zaproszenie do wszystkich stanowiących tę wspólnotę metropolitalnego Kościoła poznańskiego. Kieruję swoje zaproszenie także do tych, którzy są wobec Kościoła zdystansowani albo mogli być przez jego ludzi zgorszeni, a nawet doświadczyć bólu i cierpienia” – powiedział w homilii nowy metropolita poznański.

„Staję przed wami – Kościołem poznańskim pełen dobrej woli, ale i pełen bojaźni wobec stojących przede mną zadań. Staję przed Wami świadom swoich braków i ograniczeń, ale też i pełen wiary, aby ten program Kościoła kontynuować”

– dodał.

Zawołaniem biskupim Zbigniewa Zielińskiego są słowa: Ut unum sint – Aby byli jedno.

„Nawiązując do tego polecenia Chrystusa pragnę wyruszyć na kolejny etap wyznaczonej mi drogi jeszcze pełniej służąc Bogu i Kościołowi. Tym bardziej, że przyszło nam żyć w czasach, w których mimo złych doświadczeń z przeszłości, dialektyka w postaci różnorakiej walki, daje o sobie znać ze zdwojoną mocą. Obok jawnych aktów agresji, toczy się też i taka walka, która zostaje ubrana w dobrze brzmiące hasła, a w rzeczywistości w wielu przestrzeniach bardziej pielęgnuje zarządzanie konfliktami, aniżeli ich eliminowanie” - powiedział.

Z Gdańska do Poznania

Arcybiskup Zbigniew Jan Zieliński urodził się 14 stycznia 1965 roku w Gdańsku. W 1985 roku rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Gdańskim Seminarium Duchownym. W 1991 roku przyjął święcenia kapłańskie.

Pracował jako wikariusz w parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Gdańsku, był kapelanem Zakładu Karnego w Gdańsku-Przeróbce, wikariuszem w parafii archikatedralnej pw. Trójcy Świętej w Gdańsku-Oliwie, proboszczem parafii pw. św. Michała Archanioła w Sopocie, proboszczem parafii archikatedralnej pw. Trójcy Świętej w Gdańsku-Oliwie i dziekanem dekanatu Gdańsk-Oliwa, proboszczem konkatedralnej Bazyliki Mariackiej i parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Gdańsku.

W 2015 roku papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej.

Po siedmiu latach przeniósł go na urząd biskupa koadiutora diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. W 2023 roku objął kanonicznie urząd biskupa diecezjalnego. 19 marca 2025 roku została ogłoszona decyzja papieża Franciszka o mianowaniu biskupa Zbigniewa Zielińskiego arcybiskupem metropolitą poznańskim.

Spokojnie o religii

Po uroczystościach nowy arcybiskup poznański spotkał się z dziennikarzami. Odpowiadając na pytanie o spadek powołań i o sposób przyciągnięcia młodych do Kościoła oraz o kwestię obecności religii w szkole, zaznaczył, że będzie przekonywał, iż warto prowadzić życie religijne i wiary.

„Oprócz różnych kompetencji, które jako ludzie chcemy zdobywać, warto poszerzać obszar życia religijnego i wiary, by także miał miejsce. Będę przekonywał, by te kompetencje poszerzać, bo warto prowadzić życie religijne i wiary. Będę starał się swoim postępowaniem i działaniem uwiarygodnić to, co teraz powiedziałem”

– stwierdził.

Zwrócił uwagę, że kwestia religii nie jest dogmatem, tylko przedmiotem umowy społecznej prowadzonej w duchu spokojnego dialogu.

„Niepokoi mnie to, że są tendencje tzw. opiłowania, zredukowania religii, potrzebny jest uczciwy, spokojny dialog, prowadzony nie w deklarowanych słowach, ale mający miejsce w faktach”

– zauważył.

Źródła: PAP, KAI

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama