Kard. Ambongo: sprzeciw wobec błogosławienia par homoseksualnych to nie tylko „afrykański wyjątek”

Kard. Fridolin Ambongo podkreśla, że sprzeciw wobec deklaracji Fiducia Supplicans i błogosławieństw par homoseksualnych nie był bynajmniej wyłącznie głosem afrykańskich biskupów, ale miał charakter znacznie bardziej powszechny.

„Stanowisko zajęte przez Afrykę [w sprawie deklaracji] było również stanowiskiem wielu biskupów tutaj w Europie. To nie jest tylko afrykański wyjątek” – powiedział 1 lipca w wywiadzie dla EWTN News.

Wskazał jednocześnie, że homoseksualizm jest zasadniczo „doktrynalnym, teologicznym problemem”, a nauczanie moralne Kościoła na ten temat nie uległo zmianie. Nie można wprowadzać praktyk duszpasterskich zasadniczo sprzecznych z doktryną.

Kard. Ambongo jest metropolitą Kinszasy w Demokratycznej Republice Konga oraz przewodniczącym Sympozjum Konferencji Episkopatów Afryki i Madagaskaru (SECAM).

Fiducia Supplicans: wyraźny sprzeciw biskupów Afryki

Po publikacji deklaracji Fiducia Supplicans (18.12.2023 r), kard. Ambongo poleciał do Rzymu, gdzie spotkał się z papieżem Franciszkiem, aby przekazać mu, jak wielki sprzeciw dokument ten wzbudził wśród biskupów w Afryce.

Ambongo współpracował w tamtym okresie z kard. Víctorem Manuelem Fernándezem (Dykasteria Nauki Wiary), oraz z papieżem Franciszkiem, aby wypracować oświadczenie, że pozwolenie na błogosławieństwo osób tej samej płci nie obowiązuje w Afryce. W oświadczeniu SECAM z 11 stycznia 2024 r. zacytowano biblijne zakazy aktów homoseksualnych, a związki osób tej określono jako obciążone poważnym nieładem moralnym. 4 stycznia 2024 r. Dykasteria wydała oświadczenie, w  którym przyznała, że kontekst duszpasterski w różnych krajach może wymagać „wolniejszego” przyjmowania deklaracji.

Afryka to coś więcej niż „osobny przypadek”

W styczniu 2024 r., papież Franciszek bronił jednak tekstu deklaracji i stwierdził, że Kościół w Afryce stanowi „osobny przypadek”. W wywiadzie dla włoskiej gazety „La Stampa” Franciszek powiedział: „Dla (Afrykanów) homoseksualizm jest czymś «brzydkim» z kulturowego punktu widzenia; Nie tolerują tego”.

Według kard. Ambongo jest to prawdą, ale chodzi o coś więcej. Afryka odbiera jako coś, co jest narzucane z zewnątrz ludowi, który ma inne priorytety.

„Priorytetem duszpasterskim nie jest dla nas problem osób homoseksualnych, nie jest to problem homoseksualizmu. Dla nas priorytetem duszpasterskim jest życie: jak żyć, jak przetrwać” – dodał. Tematy takie jak homoseksualizm „są dla was tutaj w Europie, nie dla nas w Afryce”.

Co dalej z Radą Kardynałów?

Kardynał Ambongo był członkiem doradczej Rady Kardynałów papieża Franciszka – czasami nazywanej „C9”, ponieważ przez większość swojej historii składała się z dziewięciu kardynałów. Zapytany o kontynuację tej grupy stwierdził, że zależy to od woli papieża Leona XIV. Przypomniał jednocześnie, że podczas spotkań poprzedzających konklawe kardynałowie wyrazili pragnienie, aby papież docenił wkład całego Kolegium Kardynalskiego, być może nawet ogłaszając coroczne spotkania. Może to oznaczać zmianę formuły, o ile papież uzna, że jest to wskazane i możliwe do zorganizowania.

Źródło: CNA

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama