2
lipca
środa
XIII Tydzień zwykły
Rok liturgiczny: C/I
Pierwsze czytanie:
Rdz 21, 5. 8-20
Psalm responsoryjny:
Ps 34
Werset przed Ewangelią:
Jk 1, 18
Ewangelia:
Mt 8, 28-34

Patroni:

  • św. Processus i Martynian,
  • św. Liberat, Bonifacy, Serwus, Rustyk, Rogat, Septym i Maksym ,
  • św. Monegunda,
  • św. Swityniusz,
  • św. Lidan,
  • bł. Piotr z Luxemburga,
  • bł. Jan i Piotr Becchetti,
  • św. Bernardyn Realino,
  • bł. Eugenia Joubert

Liturgia na dzień 2025-07-02:

Pierwsze czytanie

Rdz 21, 5. 8-20
Czytanie z Księgi Rodzaju

Abraham miał sto lat, gdy mu się urodził syn jego, Izaak. Dziecko podrosło i zostało odłączone od piersi. Abraham wyprawił wielką ucztę w tym dniu, w którym Izaak został odłączony od piersi.

Sara, widząc, że syn Egipcjanki Hagar, którego ta urodziła Abrahamowi, naśmiewa się z Izaaka, rzekła do Abrahama: «Wypędź tę niewolnicę wraz z jej synem, bo syn tej niewolnicy nie będzie współdziedzicem z synem moim, Izaakiem». To powiedzenie Abraham uznał za bardzo złe – ze względu na swego syna.

A wtedy Bóg rzekł do Abrahama: «Niechaj ci się nie wydaje złe to, co Sara powiedziała o tym chłopcu i o twojej niewolnicy. Posłuchaj jej, gdyż tylko od Izaaka będzie nazwane twoje potomstwo. Z syna zaś tej niewolnicy uczynię również wielki naród, bo jest on twoim potomkiem».

Nazajutrz rano wziął Abraham chleb oraz bukłak z wodą i dał Hagar, wkładając jej na barki, i oddalił ją wraz z dzieckiem. Ona zaś poszła i błąkała się po pustyni Beer-Szeby. A gdy zabrakło wody w bukłaku, ułożyła dziecko pod jednym z krzewów, po czym odeszła i usiadła opodal tak daleko, jak łuk doniesie, mówiąc: «Nie będę patrzała na śmierć dziecka». I tak siedząc opodal, zaczęła głośno płakać.

Ale Bóg usłyszał jęk chłopca i Anioł Boży zawołał na Hagar z nieba: «Cóż ci to, Hagar? Nie lękaj się, bo usłyszał Bóg jęk chłopca tam leżącego. Wstań, podnieś chłopca i weź go za rękę, bo uczynię z niego wielki naród».

Po czym Bóg otworzył jej oczy i ujrzała studnię z wodą; a ona poszła, napełniła bukłak wodą i dała chłopcu pić. Bóg był z chłopcem, a ten rósł. Mieszkał on na pustyni i stał się łucznikiem.

Psalm responsoryjny

Ps 34
Psalm (Ps 34 (33), 7-8. 10-11. 12-13 (R.: por. 7a))

Biedak zawołał i Pan go wysłuchał

Oto zawołał biedak i Pan go usłyszał, *
i uwolnił od wszelkiego ucisku.
Anioł Pański otacza szańcem bogobojnych, *
aby ich ocalić.

Biedak zawołał i Pan go wysłuchał

Bójcie się Pana, wszyscy Jego święci, *
gdyż bogobojni nie zaznają biedy.
Bogacze zubożeli i zaznali głodu, *
szukającym Pana niczego nie zabraknie.

Biedak zawołał i Pan go wysłuchał

Zbliżcie się, synowie, posłuchajcie, co mówię, *
będę was uczył bojaźni Pańskiej.
Kim jest ten człowiek, który życia pożąda *
i długich dni pragnie, by się nimi cieszyć?

Biedak zawołał i Pan go wysłuchał

Werset przed Ewangelią (Alleluja)

Jk 1, 18
Alleluja, alleluja, alleluja

Ze swej woli zrodził nas Ojciec przez słowo prawdy,
byśmy byli jakby pierwocinami Jego stworzeń.

Alleluja, alleluja, alleluja

Ewangelia

Mt 8, 28-34
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Gdy Jezus przybył na drugi brzeg do kraju Gadareńczyków, wyszli Mu naprzeciw z grobowców dwaj opętani, tak bardzo niebezpieczni, że nikt nie mógł przejść tamtą drogą. Zaczęli krzyczeć: «Czego chcesz od nas, Jezusie, Synu Boży? Przyszedłeś tu przed czasem dręczyć nas?»

A opodal nich pasła się duża trzoda świń. Złe duchy zaczęły Go prosić: «Jeżeli nas wyrzucasz, to poślij nas w tę trzodę świń». Rzekł do nich: «Idźcie!» Wyszły więc i weszły w świnie. I naraz cała trzoda ruszyła pędem po urwistym zboczu do jeziora i zginęła w wodach.

Pasterze zaś uciekli i przyszedłszy do miasta, rozpowiedzieli wszystko, a także zdarzenie z opętanymi. Wtedy całe miasto wyszło na spotkanie Jezusa; a gdy Go ujrzeli, prosili, żeby opuścił ich granice.

Jeżeli chcesz, aby codzienne czytania były dostępne na Twojej stronie, umieść w niej następujący kod:

Wybierz dzień:

Logika Boga sprzeczna z ludzką?

ks. Nikos Skuras ks. Nikos Skuras

Logika Boga sprzeczna z ludzką?   Pixabay

W sercu dostrzegam mentalność „eliminacyjną”. Gdy ktoś staje mi się niewygodny, usuwam go z mojego życia. Dziś spotkałem kogoś, kto miał prawo, w ostatnią środę, czuć się dotkniętym moją gwałtownością. Walczyłem ze sobą, czy rozmawiać z nim i prosić go o przebaczenie, czy też usunąć ten problem z mego serca. Ostatecznie nastąpiło pojednanie.

Jak Bóg mógł nakazać wyrzucenie z domu na pustynię Hagar z jej czternastoletnim synkiem? Pomocą w tym, by nie zagubić się w emocjach może być zasada, że odczytywać dany tekst należy według mentalności ludzi tamtych czasów. Coś, co dzisiaj jest w twoich oczach okrucieństwem, wówczas było pewnym zwyczajem. Niezgoda na takie patrzenie na przeszłość zawsze prowadzi do negacji części historii albo Tego, który za nią stoi, Boga.

Ojcowie Kościoła podkreślają, że Bóg kazał Abrahamowi oddalić Hagar z Izmaelem, ale nie wydał ich na pastwę losu. Uczynił z Izmaela „wielki naród”. Autorzy ci zaznaczają, że Bóg troszczy się nie tylko o dzieci obietnicy, ale także o całą resztę stworzonych ludzi.

Święty Hieronim zauważa, że Jezus przybywa do kraju pogańskiego. Ukazuje w ten sposób, że ma On władzę nad duchowymi siłami zła także poza granicami Izraela. Syn Boży stał się Człowiekiem, by przywrócić godność także tym, którzy po ludzku są przegrani, oddani całkowicie w moc złych duchów. Świnie to dla Augustyna symbol ludzi pragnących żyć według ciała, czyli według pragnień starego człowieka – w nienawiści, pożądliwości, zazdrości i krytykanctwie innych. Odrzucają oni propozycję otrzymania Ducha Świętego, Ducha Miłości. Ryzykują swoim życiem.

Odwagi! Kimkolwiek jesteś i w jakiejkolwiek niewoli się znajdujesz. Jest dla ciebie Dobra Nowina. Bóg z ciebie nie rezygnuje. Może po ludzku nie jesteś synem obietnicy, może straciłeś swoją relację z Bogiem wybierając grzech i konsekwentnie w nim trwając. Może przegrałaś wszystko i dziś uważasz się za przeklętą przez Boga, który wszystko widzi. On dziś posyła Chrystusa do ciebie. On ma moc uwolnić cię od tego zła, które powoduje, że „nikt nie może przejść twoją drogą”, bo się ciebie boi. Chrystus nie tylko, że się ciebie nie boi. On ciebie kocha i nie spocznie by walczyć o ciebie do ostatniej chwili twojego życia.