Papież zapowiedział ogłoszenie św. Ireneusza Doktorem Kościoła

Franciszek przyjął członków grupy roboczej „Święty Ireneusz”. Jej celem jest dialog teologiczny w służbie komunii między katolikami i prawosławnymi. Papież zapowiedział, że patrona grupy, św. Ireneusza z Lyonu, ogłosi wkrótce Doktorem Kościoła, nadając mu tytuł patrona jedności.

Św. Ireneusz z Lyonu pochodził ze Wschodu, ale swoją posługę biskupią sprawował na Zachodzie, był wielkim duchowym i teologicznym pomostem między chrześcijanami Wschodu i Zachodu. „Podobnie jak wasz patron, cierpliwie pracujcie nad tym, by zburzyć mury podziałów i budować mosty komunii” – zachęcił Franciszek.

Okazją do wizyty u Ojca Świętego stało się pierwsze spotkanie grupy, które ma miejsce w Rzymie w Instytucie Studiów Ekumenicznych Angelicum. Konferencja ma odtąd obywać się raz w roku. „Szukamy metod, w jaki sposób te dwie tradycje mogą się wzajemnie ubogacać, nie tracąc przy tym swoich tożsamości” – wyjaśnił kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Franciszek zachęcił członków grupy do refleksji, w jaki sposób różnice pomiędzy obiema tradycjami, zamiast być pożywką do konfliktu, mogą stawać się okazją do bogatszego wyrażania wspólnej wiary.

„Dzięki konstruktywnej cierpliwości dialogu, zwłaszcza z Kościołami prawosławnymi, lepiej rozumiemy, że prymat i synodalność w Kościele nie są konkurującymi ze sobą zasadami, ale dwiema rzeczywistościami, które wzajemnie się wspierają w służbie komunii” – powiedział Franciszek. „Synodalność to wspólnota Ludu Bożego, kolegium biskupów oraz posługa papieża. W takiej wizji prymat jest nierozerwalnie związany z dynamiką synodalną. Owocne podejście do prymatu może opierać się w dialogu ekumenicznym właśnie na refleksji nad synodalnością. W Kościele synodalnym sprawowanie prymatu piotrowego będzie otrzymywać jeszcze większe światło. Ufam, że z Bożą pomocą droga synodalna, która zostanie zainaugurowana za kilka dni we wszystkich diecezjach katolickich, będzie okazją do pogłębienia także tego ważnego aspektu razem z innymi chrześcijanami” – tłumaczył.

Łukasz Sośniak SJ – Watykan

« 1 »

reklama

reklama

reklama