Ks. Marcin Iżycki wybrany dyrektorem Caritas Polska

Ks. Marcin Iżycki został nowym dyrektorem Caritas Polska. Wyboru dokonali biskupi zgromadzeni na 376. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Zakopanem. Ks. Iżycki zastąpi ks. Mariana Subocza, który pełnił funkcję dyrektora od 2007 r.

Nowy dyrektor Caritas Polska jest kapłanem diecezji warszawsko-praskiej. Urodził się w 1973 r., święcenia kapłańskie otrzymał w 1998 r. W latach 1998-2008 był wikariuszem w różnych parafiach diecezji. Od 2006 do 2008 r. był organizatorem i pierwszym dyrektorem Dzieła Pomocy „Ad Gentes” KEP. Od 2007 r. jest dziekanem Służby Celnej w Ministerstwie Finansów, a od 2010 r. pracuje także w kurii biskupiej jako delegat biskupa ds. misji i dyrektor wydziału misyjnego. Ks. Iżycki od 2011 r. jest dyrektorem Dzieła Misyjnego diecezji warszawsko-praskiej, a od 2013 r. pełni funkcję krajowego duszpasterza służb skarbowych i służby celnej w strukturach KEP. Studiował na PWT w Warszawie, UKSW oraz Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Dotychczasowy dyrektor Ks. Marian Subocz w 1993r. stworzył struktury Caritas Polska. Jest twórcą on twórcą Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, którego symbolem jest świeca Caritas. Zainicjował także ukazujący się do dziś kwartalnik „Caritas”. Ks. Subocz został wybrany dyrektorem Caritas Polska 21 czerwca 2007r.; w 2012 – wybrany na drugą kadencję. Od lipca 2008 r. ks. Marian Subocz jest członkiem Papieskiej Rady „Cor Unum”. Podczas Konferencji Regionalnej, która odbyła się w Rzymie w 2011r. został wybrany do Zarządu wykonawczego Caritas Internationalis.

Caritas Polska jest instytucją charytatywną Konferencji Episkopatu Polski. Została reaktywowana w 1989 r. Odwołuje się do tradycji pracy charytatywnej Caritas sprzed 1950 r. Posiada własną osobowość prawną i działa w oparciu o przepisy prawa kościelnego i państwowego. Caritas Polska koordynuje pracę 44 Caritas diecezjalnych i archidiecezjalnych w Polsce. Współpracuje na arenie międzynarodowej z Caritas Internationalis i Caritas Europa. Udziela pomocy doraźnej i długofalowej, materialnej i finansowej osobom bezrobotnym, bezdomnym, chorym, starszym, dzieciom z rodzin ubogich, a także imigrantom i uchodźcom. Caritas udziela również pomocy humanitarnej ofiarom wojen, kataklizmów i nieszczęść naturalnych poza granicami Polski.

Początki działalności Caritas w Polsce, to głównie dystrybucja darów materialnych otrzymywanych z zagranicy (stan wojenny). Szybko jednak zmieniła swoją strategię i zajęła się udzielaniem pomocy charytatywnej dzięki środkom pozyskiwanym od ludzi dobrej woli i instytucji. Caritas utworzyła profesjonalne placówki opiekuńcze i wychowawcze: Stacje Opieki Caritas, ośrodki rehabilitacyjne, Zakłady Pielęgnacyjno-Opiekuńcze, Domy Pomocy Społecznej, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Domy Samotnej Matki, kuchnie dla ubogich, świetlice dla dzieci i osób w podeszłym wieku, itp. Na arenie międzynarodowej współpracuje z Papieską Radą „Cor Unum” oraz jest członkiem Caritas Internationalis i Caritas Europa.

 BPKEP/episkopat.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama