To jedyna taka uroczystość w Polsce. Parafia św. Jakuba Apostoła we Wrzącej Wielkiej była w gospodarzem dorocznej uroczystości ku czci Matki Bożej Miodnej – Królowej Pszczół. Pszczelarze z całego kraju przybywają do tej wielkopolskiej wsi, by powierzyć Maryi swoją pracę i prosić o błogosławieństwo dla swoich pasiek.
W niedzielnej uroczystości uczestniczyły władze Polskiego Związku Pszczelarskiego, parlamentarzyści i samorządowcy oraz delegacje Regionalnego Związku Pszczelarskiego w Koninie, Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Łęczyckiej, a także kół pszczelarskich z Witkowa, Władysławowa, Koła, Kazimierza Biskupiego, Brzezin, Kramska oraz Bractwa Jakubowego. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił o. Kryspin Florys OFM, wikariusz klasztoru Ojców Bernardynów w Kole.
Kult Matki Bożej Miodnej
Wieś Wrząca Wielka, wzmiankowana po raz pierwszy w 1394 roku, posiada bogatą historię. Parafia św. Jakuba Apostoła została erygowana w 1433 r., a obecny kościół wybudowano w latach 1880–1887. W świątyni znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Miodnej – Królowej Pszczół, przedstawiająca Maryję na tle kwitnącej akacji z plastrem miodu w dłoniach.
Obraz zatytułowany Maria Regina Apium powstał w 2002 r. z inicjatywy pszczelarza Sławomira Kowalskiego. Inspiracją były słowa Exsultetu – Orędzia Wielkanocnego śpiewanego podczas liturgii Wigilii Paschalnej:
„W tę noc pełną łaski przyjmij, Ojcze Święty, wieczorną ofiarę uwielbienia, którą Ci składa Kościół święty, uroczyście ofiarując przez ręce swoich sług tę świecę, owoc pracy pszczelego roju…”.
Obraz, namalowany przez Marka Szymańskiego z Zielonej Góry, został poświęcony przez św. Jana Pawła II w 2004 roku. Papież zachęcił, aby odpust ku czci Matki Bożej Miodnej obchodzony był w Polsce w ostatnią niedzielę maja.
Odpust Pszczelarzy – historia i rozwój
Z inicjatywą organizacji odpustu wystąpili lokalni pszczelarze: Jan Malec, Jan Jaszczak oraz Marek Otremba, którzy zwrócili się do ówczesnego proboszcza, śp. ks. Idziego Piaseckiego. Wspólnie udali się do biskupa włocławskiego Wiesława Meringa, który wyraził zgodę na organizację Ogólnopolskiego Odpustu Pszczelarzy we Wrzącej Wielkiej.
Później powstał feretron z wizerunkiem Matki Bożej Miodnej, namalowany przez Michalinę Kozłowską. Feretron ten towarzyszy dziś wielu uroczystościom pszczelarskim w Polsce, m.in. w Bieniszewie, Brzezinach, Witoni i Częstochowie.
W 2010 roku, za swoje zaangażowanie i wsparcie dla środowiska pszczelarskiego, ks. Idzi Piasecki został odznaczony Medalem ks. Jana Dzierżona – najwyższym wyróżnieniem pszczelarskim w Polsce, które wręczył mu Tadeusz Sabat.
Współczesny wymiar uroczystości
Dzisiejsza forma odpustu to nie tylko część liturgiczna, ale również Święto Miodu, które początkowo odbywało się przy kościele, a obecnie organizowane jest na terenie Szkoły Podstawowej im. Tony Halika w Wrzącej Wielkiej. Gmina Koło aktywnie wspiera wydarzenie – w przeszłości jego głównym organizatorem był ówczesny wójt Piotr Fret. Uroczystościom odpustowym towarzyszą: wykłady i prelekcje o tematyce pszczelarskiej, występy zespołów ludowych, udział orkiestry dętej, obecność pocztów sztandarowych z całej Polski.
Znaczenie odpustu
Odpust we Wrzącej Wielkiej to jedyna tego typu uroczystość w Polsce, podczas której Matka Boża czczona jest jako Królowa Pszczół. Pszczelarze z całego kraju przybywają, by powierzyć Maryi swoją pracę i prosić o błogosławieństwo dla swoich pasiek. To wydarzenie ma głęboki charakter religijny, kulturowy i społeczny – łączy tradycję, wiarę oraz szacunek dla przyrody i pracy pszczelarzy.
Źrodło: KAI
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.