Co na temat pszczół i miodu mówi Mądrość Syracha?

Pszczoła jest pokazana jako pracowity owad, który pełni niezbędną rolę pośród całego stworzenia.

20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Ma on zwrócić uwagę na to, że jeśli pszczoły wyginą, to ludzie także wyginą. Dla niektórych to abstrakcja, ale prawda jest taka, że pszczoły pełnią niepowtarzalną rolę w ekosystemie. Warto więc ograniczać stosowanie chemicznych preparatów, które mogą doprowadzać do śmierci pszczół. Warto dbać o naturę, aby pszczoły mogły z niej czerpać.

Przy okazji tego dnia, warto zastanowić się nad tym, co na temat pszczół mówi Mądrość Syracha w Piśmie Świętym. Znajdujemy tam piękny cytat: „Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy" (Syr 11, 2). Pszczoła jest pokazana jako pracowity owad, który pełni niezbędną rolę pośród całego stworzenia. Mała pszczoła jest przydatna ludzkości, a jej owoc ma pierwszeństwo... Miód w Biblii często symbolizuje dobrobyt i mądrość. Bóg tak urządził ten świat, że wszystko jest ze sobą powiązane. Człowiek więc powinien o ten świat dbać jak najlepiej. 

W Biblii mamy aż 36 odniesień do owocu pracy pszczół, czyli miodu. Bardzo często pojawia się on w parze z mlekiem. Mówi się o krainach miodem i mlekiem płynących. Ziemia Obiecana jest symbolem krainy dostatku, która ma opływać w miód. Jeśli jest mowa o języku i ustach, to miód symbolizuje dobre, piękne, niepowtarzalne słowa. Wracając do Mądrości Syracha, miód jest tam przedstawiony jako rzecz niezbędna do życia: „Rzeczy pierwszej potrzeby dla życia człowieka to: woda, ogień, żelazo i sól, mąka pszenna, mleko i miód, krew winogron, oliwa i odzienie" (Syr 39, 26).

Od początku ludzie doceniali pszczołę i owoc jej pracy. Światowy Dzień Pszczół niech nam przypomni o tym, że jej istnienie jest naprawdę niezbędne na tym świecie. Bardzo znane wśród pszczelarzy jest zdanie wypowiedziane przez Alberta Einsteina: „Kiedy wyginie pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata". Bez pracy pszczół nie tylko nie poznamy smaku owoców, ale także nie zobaczymy bardzo wielu kwitnących roślin.

źródła: Mądrość Syracha; pasieka24.pl; sw.gov.pl; kalbi.pl

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna
Pekao