USA: zamknięcie seminarium w Orchard Lake

Rada Regentów wyższego seminarium duchownego w Orchard Lake w stanie Michigan postanowiła, że ta istniejąca od 1885 roku placówka ma zostać zamknięta wiosną 2022 roku, przy jednoczesnym zachowaniu szkoły średniej i innych działających tam instytucji.

„To była wspaniała instytucja, która uczyniła bardzo wiele dla wiary i dla Polonii, wypełniając swoją misję przez bardzo długi czas” – powiedział przewodniczący Rady Regentów, Stephen Gross dla Detroit Free Press. „Jej misja została wypełniona” – zaznaczył.

Gross wyznał, że w ciągu minionych 15 lat 90 procent seminarzystów stanowili klerycy przenoszący się z seminariów w Polsce. „Stało się dla nas bardzo oczywiste, że nie będziemy mieli żadnych nowych seminarzystów” – stwierdził.

Seminarium św. Cyryla i Metodego w Orchard Lake pomogło rozwiązać problem niedoboru księży w USA poprzez sprowadzenie studentów z Polski i innych krajów, formując księży dla diecezji amerykańskich. Stan Michigan jest trzecim co do wielkości skupiskiem Polaków w Stanach Zjednoczonych.

Orchard Lake jest bardziej znane w Oakland County ze swojej szkoły średniej i programów sportowych. Regenci Orchard Lake skupili większość energii na rozwoju szkoły średniej, która w 2020 liczyła 649 uczniów. Placówka ta

pozostaje centrum polskiej aktywności od ponad wieku. W 1939 roku, kiedy nazistowskie Niemcy i komunistyczny Związek Radziecki najechały na Polskę, wywołując II wojnę światową, Polskie Seminarium Duchowne w Orchard Lake stało się jedynym wolnym polskim seminarium na świecie.

W 1969 roku księża prowadzący Orchard Lake byli gospodarzami pierwszej wizyty kardynała Karola Wojtyły po Ameryce Północnej, dziewięć lat przed jego wyborem na Stolicę Piotrową, a także drugiej w 1976 roku. „Naszą główną troską i przedmiotem zainteresowania będzie każdy z 11 obecnych seminarzystów, aby zapewnić im w miarę naszych możliwości uzupełnienie swojego wykształcenia w swojej diecezji lub w innym seminarium” – napisano w oświadczeniu.

Winą za zamknięcie seminarium obarczono „spadek liczby zapisów spowodowany zmianami demograficznymi w Stanach Zjednoczonych, większe możliwości w Polsce oraz ostatnie zmiany przepisów, które nie pozwalają polskim seminarzystom na przenoszenie się z jednego seminarium do drugiego.

Regenci wyrazili nadzieję, że Orchard Lake będzie nadal rozwijać polską historię i kulturę. Wyrazili również nadzieję na kontynuację działalności Polsko-Amerykańskiego Ośrodka Liturgicznego, który dostarcza publikacji dla polskich parafii w całych Stanach Zjednoczonych. Zaznaczyli, że nie ma jeszcze planów dotyczących zamykanych budynków seminaryjnych. Jednakże kontynuują plany budowy nowego budynku akademickiego. Ma on zostać otwarty w sierpniu 2022 roku, zaledwie cztery miesiące po zamknięciu seminarium.

« 1 »

reklama

reklama

reklama