reklama

Credo Integralności Seksualnej – odpowiedź na współczesne herezje

Wierzymy, że nasze ciała są świątyniami Ducha Świętego, że Chrystus wzywa nas i uzdalnia do pokuty za wszystkie grzechy, w tym grzechy seksualne – czytamy w Credo wspieranym przez bp. Juliana Porteousa z Australii. Wyznanie wiary ma być odpowiedzią na herezje dotyczące ludzkiej płciowości.

JJ

dodane 17.05.2025 14:39

Julian Porteous jest arcybiskupem Hobartu, głównego miasta Tasmanii.

Pod pomysłem ogłoszenia Credo podpisało się 6 tys. osób.

Australijskie Credo Integralności Seksualnej ma być ekumenicznym oświadczeniem potwierdzającym podstawy etyki chrześcijańskiej na temat płci. Opracowało je w październiku ubiegłego roku ponad 100 chrześcijańskich przywódców religijnych, w tym duchownych katolickich.

Wiele do zaoferowania

W rozmowie z katolickimi mediami amerykańskimi z 12 maja hierarcha australijski – inicjator tego projektu – zwrócił uwagę, że ten dokument ekumeniczny i stojący za nim działacze chrześcijańscy, starają się uzyskać aprobatę dla tego wyznania wiary od „biblijnie ortodoksyjnych przywódców” na całym świecie.

Abp Porteous wyznał, że „dobrze byłoby rozszerzyć ekumenicznie nasze katolickie nauczanie w tym względzie”. Dodał, iż „z katolickiego punktu widzenia czułem, że mamy wiele do zaoferowania, ponieważ byliśmy w stanie wyrazić wiele z tego materiału w Magisterium, przez katechizm i tak dalej, a także pomóc w terminologii”.

Mądry plan

Credo Integralności Seksualnej przedstawia powszechne chrześcijańskie zasady moralne dotyczące stworzenia każdej osoby jako mężczyzny lub kobiety, małżeństwa i seksualności wyłącznie między mężczyznami a kobietami, przekonania, że każde życie ludzkie jest święte oraz wezwania do czystości i wierności zarówno w małżeństwie, jak i w stanie wolnym.

Napisano tam m.in.:

„Wierzymy w jednego Boga, Ojca, Syna i Ducha Świętego, który zaprojektował seks jako część swojego planu miłości dla ludzkości i którego wola integralności seksualnej jest wyraźnie objawiona w Piśmie Świętym. Wierzymy, że nasze ciała są świątyniami Ducha Świętego, że Chrystus wzywa nas i uzdalnia do pokuty za wszystkie grzechy, w tym grzechy seksualne, że Jego miłosierdzie jest bogate, aby przebaczyć i odnowić, oraz że żyjąc z uczciwością seksualną, oddajemy chwałę Bogu i pokornie przyjmujemy Jego mądry i pełen miłości plan dla ludzkiego życia”.

Objawione w Piśmie Świętym

Dokument stwierdza ponadto, iż „każda epoka ma swoje szczególne herezje” i w tej sytuacji

„wierzymy, że nadszedł czas na nowe wyznanie wiary, które potwierdza ponadczasowe nauczanie Kościoła dotyczące integralności seksualnej oraz wyraża chwalebny plan Boży dla seksu i małżeństwa, jak objawiono w Piśmie Świętym”.

Autorzy oświadczenia wyrażają nadzieję i modlą się o to, aby to Australijskie Wyznanie Wiary na rzecz Integralności Seksualnej zyskało „globalną aprobatę biblijnie ortodoksyjnych przywódców Kościołów katolickiego, anglikańskiego/episkopalnego, luterańskiego, prezbiteriańskiego, prawosławnego, ewangelicznych i zielonoświątkowych oraz wielu innych”.

Źródło: KAI

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.

1 / 1

reklama