Zakończyły się uroczystości pogrzebowe Ojca Świętego Franciszka. 250 tysięcy osób uczestniczyło we Mszy św. odprawianej na Placu Św. Piotra a co najmniej 150 tys. żegnało papieża wzdłuż trasy przejazdu jego trumny z Watykanu do Bazyliki Matki Bożej Większej.
Po Mszy św. na Placu św. Piotra trumna z ciałem Ojca Świętego Franciszka została przeniesiona do Bazyliki św. Piotra, a następnie w kondukcie żałobnym wyruszyła do bazyliki Santa Maria Maggiore. Trumna została wprowadzona najpierw do Kaplicy Paulińskiej, w której znajduje się ikona Salus Populi Romani. Później nastąpiła ceremonia prywatna pochowania ciała do grobu, usytuowanego w niszy obok kaplicy Matki Bożej.
Zgodnie ze swoją wolą papież Franciszek został pochowany w Bazylice Matki Bożej Większej. Obrzędom przewodniczył kard. Kevin Farrell, kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego. Obrzęd odbył się zgodnie z przepisami Ordo Exsequiarum Romani Pontificis, w obecności wyznaczonych osób oraz krewnych zmarłego papieża. Uroczystość zakończyła się o godzi. 13:30.
Trasa, którą pokonał kondukt miała ok. 6 kilometrów długości. Przebiegała przez centrum i obok ważnych miejsc Rzymu, takich jak Plac Wenecki, Ołtarz Ojczyzny, Fora Cesarskie (Fori Imperiali), Koloseum. Przy trasie Ojca Świętego żegnało 150 tys. osób.
Trumna z ciałem Franciszka została przewieziona na dawnym papamobile, używanym podczas papieskich pielgrzymek do krajów Orientu. Pojazd został specjalnie zmodyfikowany na tę okazję.
Według ostatnich informacji, w Mszy św. na Placu św. Piotra, której przewodniczył kardynał Giovanni Battista Re, wzięło udział 250 tys. pielgrzymów, chcących pożegnać Ojca Świętego.
„Na tym majestatycznym Placu Świętego Piotra, gdzie w ciągu ostatnich 12 lat papież Franciszek tak często celebrował Eucharystię i przewodniczył wielkim zgromadzeniom, zebraliśmy się, na modlitwie przy jego doczesnych szczątkach z sercami pełnymi smutku, lecz umocnieni pewnością wiary, która nas zapewnia, że ludzkie życie nie kończy się w grobie, ale w domu Ojca” – mówił na początku homilii kardynał Giovanni Battista Re.
„Papież Franciszek zawsze stawiał w centrum Ewangelię miłosierdzia, wielokrotnie podkreślając, że Bóg nie męczy się przebaczaniem – On przebacza zawsze, niezależnie od sytuacji tego, kto prosi o przebaczenie i powraca na drogę prawdy” – powiedział kard. Re i przypomniał, że Franciszek ogłosił Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, podkreślając, że miłosierdzie jest „sercem Ewangelii” – przypomniał dziekan Kolegium Kardynalskiego.
W piątek wieczorem do trumny papieża został włożony m.in. dokument zwany rogito, czyli „Akt przejścia do Domu Ojca Jego Świątobliwości Franciszka”. Przedstawia on życiorys papieża oraz jego dokonania w trakcie sprawowania posługi Piotrowej.
W pogrzebowej Mszy św. wzięło udział ponad 160 oficjalnych delegacji. Wśród kilkudziesięciu obecnych na uroczystościach przywódców państw byli prezydent USA Donald Trump z małżonką Melanią, przywódca Argentyny Javier Milei, prezydenci: Włoch Sergio Mattarella i Ukrainy Wołodymyr Zełenski z małżonką Ołeną. Na czele polskiej delegacji stoi prezydent Andrzej Duda.
Źródła: PAP, Vatican News - Live, vaticannews.va/pl
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.