Skuteczna Lista 80

Ministerstwo Środowiska publikuje "Listę 80" zakładów najbardziej uciążliwych dla środowiska



Skuteczna Lista 80

Agnieszka Duras

Opublikowana 10 lat temu przez Ministerstwo Środowiska "Lista 80" zakładów najbardziej uciążliwych dla środowiska w skali kraju jest coraz krótsza.

Jeszcze trzy lata temu figurowało na niej 12 elektrowni i elektrociepłowni. Obecnie dzięki kontroli służb ochrony środowiska i wieloletnim programom inwestycyjnym liczy 61 zakładów, w tym 10 elektrowni i elektrociepłowni. Od chwili utworzenia jej do końca 1999 r. skreślono 31 zakładów, z tego na trwałe 26 oraz 6 w trybie warunkowym, po podjęciu przez nie realizacji przedsięwzięć zawartych w "Programach dostosowawczych", przyjętych w drodze negocjacji.

Autorem listy jest Inspekcja Ochrony Środowiska, która postanowiła zrealizować trzy cele: ekologiczny, społeczny i moralny. Skracanie "Listy 80" oznacza coraz większą skuteczność realizacji jej pierwotnych założeń.

Według danych IOŚ zakłady wpisane na listę zmniejszyły emisję pyłów o 60%, gazów o 40%, ładunki zanieczyszczeń w ściekach przemysłowych ograniczyły o prawie 70 proc, ilość odpadów o 40% w stosunku do 1989r. Cel społeczny w postaci zainteresowania społeczeństwa ochroną środowiska, poprawy wizerunku ekologicznego wielu zakładów przemysłowych w znacznej mierze został osiągnięty. Pozostał jeszcze aspekt moralny.

Jeszcze do 1996 r energetyka zawodowa była największym źródłem zanieczyszczenia powietrza z 50,5% udziałem SO2 w emisji krajowej, oraz ponad 31% zanieczyszczeniem atmosfery NOx. Liczne inwestycje i zmiany tradycyjnych technologii na przyjazne środowisku, przyczyniły się do poprawy tej sytuacji. Wiodące w energetyce elektrownie i elektrociepłownie wpisały się w czołówkę zakładów "czystej produkcji", realizując zasadę zrównoważonej gospodarki zasobami ekologicznymi.

Przeprowadzona niedawno inwentaryzacja emisji CO2, CH4, N2O w ciągu ostatnich trzech lat w Polsce utrzymuje się na poziomie ok. 20% wielkości notowanych w 1988 roku. Oznacza to, że w polskiej polityce energetycznej znalazło się miejsce na proekologiczne inwestycje, a największe energetyczne firmy zrozumiały, że zanieczyszczanie środowiska się po prostu nie opłaca.

Również w środowisku biznesowym dostrzega się tendencje do troski o środowisko. Widoczne jest coraz większe zainteresowanie "czystą produkcją" i systemem zarządzania środowiskowego według norm ISO 14000. Normy te są skierowane do wszystkich branż przemysłu, instytucji usługowych (pralni, hoteli, restauracji, biur projektowych, kancelarii adwokackich i urzędów administracyjnych). W Polsce certyfikat wdrożenia systemu zarządzania środowiskowego według normy ISO 14000 posiada prawie 100 firm, wśród nich: ABB, Daewoo, FSO Motor, Philips Lighting Poland, Radomska Fabryka Farb i Lakierów Rafil SA., Huta Częstochowa, Fabryka Kabli Ożarów, Amika Wronki, itp. Są godne naśladowania, bowiem dążą do połączenia efektu ekonomicznego przedsiębiorstwa z poprawą stanu środowiska w zakładzie i jego otoczeniu. Powyższe przykłady to dowód dokonującego się postępu na rzecz ochrony środowiska. Polski przemysł zmniejsza szkodliwe oddziaływanie na środowisko, przez co staje siłę coraz bliższy standardom unijnym i przepisom obowiązującym w UE.

Tymczasem na "Czarnej Liście 80" pozostaje jeszcze wiele firm. Aby dorównać konkurencji i ubiegać się o skreślenie z "niechlubnej listy" muszą poczynić stosowne inwestycje, przestawić technologie na tory przyjazne środowisku. Miejmy nadzieję, że zrobią to stosunkowo szybko, a niegdyś "niechlubna Lista 80" po spełnieniu swoich funkcji stanie się pusta.


opr. MK/PO

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama