Bp Lepa: ryzykowną iluzją jest odrzucanie przez rodzinę świata wartości chrześcijańskich

Bp Adam Lepa 3 listopada przewodniczył w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

Temat listopadowego spotkania brzmiał: „Papież Franciszek przypomina: Chorzy i ubodzy, jak też dzieci nienarodzone są obrazem Boga i zasługują na jak największy szacunek – raz jeszcze o potrzebie odwagi sprzeciwu wobec odrzucenia tych najmniejszych”. Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prał. Jacek Plota, który wskazywał, że św. Józef jest niezawodnym orędownikiem u Boga i patronem na nasze trudne czasy co potwierdzają świadectwa łask i cudów otrzymanych przez wiernych. - Tu w Sanktuarium św. Józefa od 2000 roku zostały zebrane i opisane w nowo wydanej książce pt. „Cuda Świętego Józefa – świadectwa i akty zawierzenia” – powiedział kustosz kaliskiej bazyliki. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadził ks. Michał Świgoniak.

Konferencję pt. „Nie możemy przestać upominać się o prawo do życia dla wszystkich poczętych dzieci” wygłosili dr Paweł Wosicki z Poznania, prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, prezes Fundacji „Głos dla Życia”, redaktor naczelny i wydawca magazynu „Głos dla Życia”, członek Zespołu ds. Rodziny przy Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski, członek - założyciel Związku Rodzin Dużych 3+, ojciec 5 córek i 2 synów oraz dr inż. Antoni Zięba z Krakowa, wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, współzałożyciel Krucjaty Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci, redaktor tygodników „Źródło” i „Droga” oraz miesięcznika „Wychowawca”, członek Zespołu Wspierania Radia Maryja w Służbie Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie i Narodowi Polskiemu, ojciec 2 dzieci. Prelegenci podkreślali, że Kościół ciągle stoi na straży życia. Wskazywali, że ogromną rolę spełniają duchowni, a także świeccy, zwłaszcza katecheci. Zachęcali wiernych do modlitwy za dzieci nienarodzone. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prał. Leszek Szkopek.

Mszy św. przewodniczył bp Adam Lepa, biskup pomocniczy senior archidiecezji łódzkiej, członek Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów mikstackiego, koźmińskiego, żerkowskiego i pielgrzymi z całej Polski.

W homilii celebrans przestrzegał przed iluzją. – Są różne postacie iluzji, zwłaszcza tej iluzji, która nie tylko istnieje w rodzinie, ale zżera rodzinę, także polską rodzinę – zaznaczył bp Lepa.

Wskazywał, że św. Jan Paweł II mówił o iluzji łatwego szczęścia. – Papież mówił o oddziaływaniu iluzji na człowieka, na jego zachowanie, na jego życie i stosunek do Pana Boga – ukazywał kaznodzieja.

Przekonywał, że szczególnie niebezpieczna jest iluzja, gdy rodzice w imię fałszywej nowoczesności pozostawiają sprawę religii do wyboru dziecka. Nazwał takie działania pedagogicznym samobójstwem rodziny.

Stwierdził, że ryzykowną iluzją jest odrzucanie przez rodzinę świata wartości chrześcijańskich oraz patriotycznych i nastawianie się na wartości przyjemnościowe.

Odwołał się do pielgrzymek księży z Dachau, którzy przybywali do Sanktuarium św. Józefa, aby dziękować za ocalone życie. - Tutaj przyjeżdżali ludzie, którzy zasługują na tytuł bohaterów i męczenników. Oni wiedzieli, że to był cud prawdziwy. W tych kapłanach, męczennikach mamy orędowników. Oni niewątpliwie razem z nami modlą się do Pana Boga poprzez pośrednictwo św. Józefa – podkreślał hierarcha.

Zachęcał wiernych do modlitwy za przyczyną św. Józefa za polskie rodziny. – Niech naszym modlitwom towarzyszy przekonanie, że w tym wyjątkowym Roku Miłosierdzia Chrystus wysłucha naszych modlitw i pochyli się jeszcze niżej nad polską rodziną, że swoją łaską i błogosławieństwem, a zwłaszcza swoją bliskością sprawi, że ta rodzina jeszcze bardziej poczuje oddech Chrystusa Zbawiciela i jeszcze bardziej pogłębi swoją duchowość i religijność, ale także stanie się jeszcze bardziej odpowiedzialna za swoje dzieci, wnuki i kolejne pokolenia. Nich ta modlitwa do Chrystusa przez pośrednictwo patrona tego miejsca wyprasza te łaski, na których zależy Kościołowi w Polsce i całemu naszemu narodowi – mówił bp Lepa.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski Edward Janiak podkreślał, że sam doświadczył cudu uzdrowienia za przyczyną św. Józefa. – Jestem przekonany, że to stało dzięki św. Józefowi i Waszym modlitwom. Św. Józef to bardzo skuteczny święty – stwierdził bp Janiak.

Przekonywał, że wiara uczy optymizmu. - Od śmierci mocniejsze jest zmartwychwstanie. My wierzymy w zmartwychwstanie. Choć trudno rozstawać się z bliskimi, ale wiara uczy nas optymizmu, że wbrew wszystkiemu wierzymy, że tam spotkamy się – powiedział hierarcha.

Zachęcał wiernych, aby byli świadkami cywilizacji życia. - Nam wydaje się, że tak niewiele możemy. To nieprawda. Spotykając się z drugim człowiekiem możemy dawać świadectwo dla każdego życia, zarówno tego poczętego jak i będącego u schyłku. Dopóki będzie zabijanie żywych ludzi nie będzie pokoju na świecie. Wychodząc z tego sanktuarium nabierzmy sił, mocy, przekonania, że jesteśmy Panu Bogu potrzebni, że mamy konkretne zadanie do wykonania w naszym otoczeniu. Nabierzmy radości, bo wszyscy idziemy w jednym kierunku, idziemy do tych, którzy są święci, ale pamiętajmy, że na niebo trzeba zapracować – stwierdził ordynariusz diecezji kaliskiej.

Podczas Mszy św. zaśpiewał chór z parafii św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie pod dyrekcją Krzysztofa Domerackiego.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama