Papieski wysłannik o Wenezueli: dialog jest jedyną drogą

Bardzo trudna pozostaje sytuacja w Wenezueli, która od miesięcy boryka się z poważnym kryzysem. Tak uważa abp Claudio Maria Celli, który wrócił niedawno z tego kraju.

Abp Celli jako specjalny wysłannik Papieża spotkał się z wszystkimi stronami trwającego tam konfliktu wewnętrznego. Po serii prowadzonych od października negocjacji między rządem a opozycją, które jak do tej pory nie doprowadziły do zawarcia porozumienia, ponownie ma się zasiąść do stołu rozmów 13 stycznia.

Abp Celli mówił o tym w obszernym wywiadzie dla włoskiej telewizji katolickiej TV2000. Podkreślił w nim m.in., że Wenezuelczycy to odważni ludzie, którzy pomimo istniejących problemów nie tracą nadziei. Wskazał, że „pytanie dla wszystkich pozostaje takie samo: „Jaki kraj obecne pokolenia chcą pozostawić swoim dzieciom?”.

Hierarcha podkreślił, że choć wszyscy są już tą sytuacją zmęczeni, to jednak muszą zrozumieć, że nie ma innego sposobu wyjścia z kryzysu, jak wspólne szukanie rozwiązania. „Dialog jest jedynym sposobem; nie ma innej drogi!” – podkreślił papieski wysłannik. Dodał jednak, że taka sytuacja jest pewnym zobowiązaniem, które nakłada obowiązki na wszystkich. „Ta odpowiedzialność wyraża się również w odniesieniu do prowadzonych rozmów. Rozmawianie nie jest celem samym w sobie. Chodzi o znalezienie rozwiązania palących problemów, które dotykają ludzi cierpiących od długiego już czasu” – powiedział papieski wysłannik do Wenezueli.

Abp. Cellego zapytano również o rolę, jaką w rozwiązaniu tego konfliktu może odegrać mediacja kościelna. „Jeśli dyplomacja oznacza dobro wspólne, pokój, szacunek dla godności ludzkiej, to oczywiście wszystko to jest bliskie Kościołowi –zauważył hierarcha. – Te idee i wartości należą do misji Kościoła. Czasami używamy słowa «dyplomacja», aby wskazać na to, jaki powinien być język i zachowanie wszystkich. A  zatem trzeba dobrze zrozumieć przesłanie, jakie niesie z sobą słowo «dyplomacja»” – dodał abp Celli.

lg/ rv
« 1 »

reklama

reklama

reklama