Bp Stefan Regmunt: nie jesteśmy autentycznymi chrześcijanami, jeśli nie pomagamy chorym

Dziś - 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, obchodzimy Światowy Dzień Chorego.

W tym roku już po raz 25. „Ustanowienie Światowego Dnia Chorego miało poszerzyć grono zatroskanych o chorego” – mówił bp Stefan Regmunt, Przewodniczący Zespołu KEP ds. Służby Zdrowia i Chorych podczas zorganizowanej w lutym w Szpitalu Bródnowskim w Warszawie prezentacji Orędzia Papieża Franciszka na ten dzień.

Bp Stefan Regmunt, podczas spotkania z okazji Światowego Dnia Chorego przypomniał, że nie tylko rodzina powinna pomagać chorym w przeżywaniu ich cierpienia, ale także wspólnoty parafialne, zakony, wolontariusze. – Nie jesteśmy autentycznymi chrześcijanami, jeśli nie pomagamy chorym – podkreślił.

Prof. Małgorzata Krajnik, prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Duchowej w Medycynie powiedziała, że ludzie chorzy noszą w sobie nie tylko pragnienie uleczenia, ale także przeżywania po chrześcijańsku swojego życia. „Wprowadzenie wysokiej jakości opieki duchowej do systemu opieki zdrowotnej w Polsce to wymóg współczesnej medycyny” – zaznaczyła prof. Krajnik.

W spotkaniu wziął udział również dr Stanisław Zamecki – chirurg, kierownik bloku operacyjnego w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie, który mówił o konieczności podmiotowego traktowania każdego pacjenta. Lekarz wskazał m.in. na ważną misję, jaką mają do spełnienia pacjenci – to oni pomagają osobom, które się nimi opiekują, stawać się takimi ludźmi, jakimi powinni być w relacji do chorych i cierpiących.

Światowy Dzień Chorego ustanowił św. Jan Paweł II w 1992 roku. Ogólnoświatowe obchody tego dnia odbywają się w jednym z sanktuariów maryjnych na świecie. W tym roku, z racji ich 25-lecia, odbędą się w Lourdes, jako obchody nadzwyczajne. W Polsce zaplanowano z tej okazji m.in. Międzynarodową Konferencję na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w lutym oraz I Ogólnopolską Pielgrzymkę Chorych i Niepełnosprawnych do Lourdes we wrześniu. Jubileusz Dnia Chorego uczciła również Poczta Polska, która wyemitowała okolicznościowy znaczek.

md/jl/BPKEP

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama