Tajani: chcemy powiedzieć Papieżowi, że Unia się wzmacnia i zmienia

Do Rzymu zjechali dziś najwyżsi przedstawiciele Unii Europejskiej oraz szefowie rządów i państw członkowskich. Jutro przypada 60. rocznica podpisania Traktatów Rzymskich.

Traktaty Rzymskie, podpisane 60 lat temu, położyły podwaliny pod zjednoczoną Europę. Dziś wieczorem, w przededniu rocznicowych uroczystości, ich uczestnicy postanowili złożyć wizytę w Watykanie.

Zdaniem przewodniczącego Parlamentu Europejskiego wynika to z pozycji Papieża Franciszka. Jest on nie tylko zwierzchnikiem Kościoła, ale i ważną postacią życia społecznego – powiedział Radiu Watykańskiemu Antonio Tajani.

„Chcemy, aby Ojciec Święty się dowiedział, że instytucje europejskie zabiegają o umocnienie jedności Unii, lecz także o jej przemianę, aby była bliższa obywatelom. Wiele jest do zrobienia, a słowa wypowiedziane przez Papieża do parlamentarzystów europejskich w Strasburgu są pouczające i stanowią ważny wkład: to rady, których chcemy słuchać, bo Europa odgrywa ważną rolę w obronie wolności, demokracji, pokoju, jednakże winna być coraz bliższa dla obywateli. I musi też stawić czoło trzem wielkim kryzysom. Po pierwsze gospodarczemu, który pociąga za sobą bezrobocie wśród młodzieży. Pamiętamy, że bez pracy nie ma godności, i w tym zgadzam się z Ojcem Świętym. Po drugie, jest walka z terroryzmem, który nadal uderza w miasta Europy. A po trzecie, problem imigracji. Jesteśmy przekonani, że jeśli z tym problemem nie zmierzymy się u korzeni, czyli w Afryce, trudno będzie znaleźć rozwiązanie” – powiedział Antonio Tajani.

kb/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama