Watykańskie forum „Od Krakowa do Panamy”

Podsumowanie Światowych Dni Młodzieży z Papieżem Franciszkiem w Krakowie i przygotowania do spotkania młodych w Panamie w 2019 roku – to główne tematy trwającego w Rzymie zjazdu koordynatorów ŚDM z ponad 100 krajów.

Forum „Od Krakowa do Panamy” organizowane jest przez nową Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia, odpowiadającą obecnie za przygotowanie Dni Młodzieży.

Jako największe atuty ostatniego spotkania młodych delegaci światowych episkopatów wskazywali gościnność i świadectwo wiary polskich rodzin oraz piękne scenariusze i przebieg głównych celebracji w Krakowie – mówi ks. Grzegorz Suchodolski, wieloletni dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM i sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.

„To spotkanie tak naprawdę zamyka klamrą ten czas, kiedy Polska była gospodarzem Światowych Dni Młodzieży jako wszystkie polskie diecezje i archidiecezja krakowska w sposób szczególny. Poprzez przekazanie krzyża ŚDM i ikony Salus Populi Romani młodym z Panamy, gdzie odbędzie się kolejne spotkanie, właściwie wracamy do szeregu i stajemy się zwykłymi uczestnikami kolejnych Dni Młodzieży na kontynencie amerykańskim – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Suchodolski. –Spotkanie delegatów z ponad 100 krajów świata jest tak naprawdę doświadczeniem nowego Wieczernika, kiedy Duch Święty znowu chce umocnić ten Kościół, który często żyjąc w izolacji, w prześladowaniach, w rozproszeniu nie ma sam w sobie takiej mocy i Pan Bóg nas gromadzi razem, abyśmy odważnie wyszli do świata z tą nową misją. Ta iskra, która wyszła z Krakowa, myślę, że tak samo wychodzi teraz z tego rzymskiego spotkania w sercach wszystkich delegatów, młodych i duchownych, którzy byli obecni. Oni wrócą teraz z wielkim zadaniem do swoich krajów, aby prowadzić dalej duszpasterstwo młodzieży, tym razem od Krakowa do Panamy”.

Ks. Suchodolski podkreśla, że piękne dzieła, jaki powstały dzięki Światowym Dniom Młodzieży, stanowią wyzwanie do dalszej integracji młodzieżowych środowisk diecezjalnych i inspirowania ich do dalszej wspólnej pracy. Nabiera to szczególnego znaczenia przed przyszłorocznym Synodem Biskupów o młodzieży. „Ten Synod może być takim przedłużeniem ŚDM, czyli miejscem, gdzie młodzi mogą naprawdę być głównymi bohaterami i zarazem podmiotem tej troski Chrystusa o zbawienie współczesnego człowieka” – podkreśla wieloletni dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

bz/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama