Abp Jędraszewski po raz pierwszy wizytował parafię na Podhalu

Z największymi honorami górale z Ostrowska koło Nowego Targu powitali w niedzielę 21 maja metropolitę krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego.

Abp Jędraszewski pojechał na Podhale na pierwszą wizytację parafii w tamtym rejonie archidiecezji.

- Jestem bardzo wzruszony i dziękuję wam z całego serca za tą niezwykłą gościnność, z jaką mnie tutaj podejmujecie - mówił metropolita krakowski. Górale z Ostrowska na arcypasterza czekali już na początku miejscowości. Hierarcha wspólnie z ks. proboszczem Janem Jakubcem przejechał dorożką do kościoła w asyście kapeli góralskiej i kilku jeźdźców z banderii konnej.

Witając, już w świątyni, ks. proboszcz zaznaczył, że historia parafii sięga 1513 r., a dawniej jej granice sięgały aż po... Morskie Oko. Obecnie parafia w Ostrowsku współtworzy dekanat nowotarski, należy do niej 1020 osób. Ks. Jan przedstawił też dokonania parafian w ostatnich kilku latach, jakie minęły od poprzedniej wizytacji kanonicznej.

Abp Jędraszewski zauważył, że wokół świątyni jest porządek, a sam kościół jest bardzo zadbany. Ks. Jan nadmienił, że parafianie są bardzo ofiarni, podobnie jak górale tworzący Koło Związku Podhalan nr 51 w Stanach Zjednoczonych, którzy opuścili rodzinną miejscowość.

Podczas wizytacji parafii ksiądz arcybiskup udzielił indywidualnego błogosławieństwa wszystkim wiernym. Ponadto udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z parafii, odwiedził także jedną z rodzin w okolicach kościoła, gdzie mieszka starsze, schorowane małżeństwo.

Wielką niespodziankę sprawiły metropolicie krakowskiemu dzieci z regionalnego zespołu w Ostrowsku. Były przyśpiewki, a nawet taniec góralski. - Jestem bardzo uradowany waszym zamiłowaniem do kultury, do ojczyzny. Trzymajcie tak dalej, a pani prowadzącej zespół gratuluję zapału. Życzę dalszych sukcesów - dodał abp Jędraszewski.

To była pierwsza wizytacja kanoniczna parafii na Podhalu przeprowadzona przez abpa Marka Jędraszewskiego, odkąd w styczniu 2017 r. objął urząd metropolity krakowskiego.

Kolejny podhalański przystanek nowego Biskupa Krakowa już w najbliższy poniedziałek, tj. 22 maja. Abp Marek Jędraszewski spotka się ze społecznością Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu.

jg / Ostrowsko

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao