O wymiarze religijnym i patriotycznym uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny mówili polscy biskupi w wygłoszonych 15 sierpnia homiliach.
O tym, że w Polsce uroczystość Wniebowzięcia wiąże się ściśle z naszą historią, z rocznicą tzw. „Cudu nad Wisłą przypomniał na początku homilii wygłoszonej w sanktuarium w Kodniu na Podlasiu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. – Maryja towarzyszy z nieba Ludowi Bożemu i jaśnieje jako nowa Ewa, która unicestwiła winę pierwszej Ewy – mówił.
Zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. odpustowej w Bazylice Mariackiej w Krakowie, mówiąc o Cudzie nad Wisłą, podkreślił, że „dokonał się on dzięki nadzwyczajnej pomocy Matki Najświętszej, bo o Jej pomoc błagał cały katolicki polski naród właśnie w tamtych sierpniowych dniach. Błagał w naszych miastach, a szczególnie na Jasnej Górze”.
Prymas Polski, metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak 14 sierpnia przewodniczył uroczystościom w Licheniu, a 15 sierpnia Mszy św. odpustowej ku czci Wniebowziętej Matki Bożej w katedrze gnieźnieńskiej. Wskazując na Niepokalaną, podkreślił, że jest Ona dla nas „bramą i drogą” wiodącą do domu Ojca i zarazem „schodami”, którymi Bóg zszedł do człowieka, aby stać mu się tak bliski. Jest także przewodniczką po naszych ziemskich drogach, znakiem wiary i niezawodnej nadziei. „Tak wielu z nas w tym czasie potrzebuje nadziei i pociechy” – mówił Prymas Polski, prosząc o solidarność i wsparcie poszkodowanych w wyniku nawałnic.
„Matko, pomóż nam żyć w prawdzie, która jest fundamentem jedności, budowanej na Chrystusowym fundamencie zmartwychwstania, a jednocześnie, abyśmy przez codzienne zawierzenie Chrystusowi wzrastali w łasce i odkrywali sens i wartość życia” – zwrócił się do Maryi metropolita częstochowski abp Wacław Depo podczas głównych uroczystości na Jasnej Górze. – Obroń nas przed nienawiścią. Pomóż nam wznieść się ponad podziały, abyśmy jako naród w sprawach zasadniczych chcieli być jedno – prosił zaś podczas apelu jasnogórskiego w Święto Wojska Polskiego bp Józef Guzdek.
W Sanktuarium w Licheniu, które w tym roku świętuje 50-lecie koronacji cudownego obrazu, Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz. W homilii podkreślił, że Wniebowzięcie było ukoronowaniem ziemskiej drogi i służby Matki Bożej. „Wniebowzięcie kończyło ziemski etap Jej służby, a jednocześnie było początkiem Jej nowego posłannictwa jako Królowej Nieba i Ziemi oraz Matki Kościoła. Odtąd towarzyszy nam nieustannie na naszych drogach prowadzących do wieczności” – powiedział.
W wigilię uroczystości Wniebowzięcia oraz rocznicy Bitwy Warszawskiej abp Tadeusz Wojda podkreślał, że 15 sierpnia to dla Polaków najważniejsze święto narodowe, w którym skupia się zarówno to co ważne dla życia wiary jak i narodowej tożsamości. Metropolita Białostocki wziął udział 14 sierpnia w uroczystościach na warszawskim Kamionku z udziałem biskupa warszawsko-praskiego Henryka Hosera.
Abp Hoser 15 sierpnia uczestniczył również w uroczystościach 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej na Cmentarzu Poległych w Ossowie. Mówił tam m.in., że wiara w Boga i wierność własnej tradycji są gwarantami przetrwania narodu.
źródło: Biuro Prasowe KEP, episkopat.pl