Rzym: doroczne spotkanie byłych uczniów Josepha Ratzingera

Prześladowanie i męczeństwo chrześcijan to temat rozpoczętego wczoraj w Rzymie spotkania Kręgu Uczniów Josepha Ratzingera – Benedykta XVI (Ratzinger Schülerkreis).

Jest on trwającą nieprzerwanie od czterdziestu lat inicjatywą byłych studentów wybitnego niemieckiego teologa. Od 2013 r. Papież Senior nie uczestniczy już osobiście w dorocznych spotkaniach Kręgu, ale spotyka się z niewielką delegacją, która relacjonuje mu ich przebieg.

Prelegentami zasugerowanymi przez samego Benedykta XVI są ks. prof. Helmut Moll i biskup austriackiej diecezji Linz Manfred Scheuer. Obaj w swojej pracy zajęli się tematem męczeństwa. Pod redakcją ks. Molla powstało „Niemieckie Martyrologium”, traktujące o 900 męczennikach niemieckich XX w. Natomiast bp Scheuer był postulatorem procesu beatyfikacyjnego bł. Franza Jägerstättera – Austriaka, który odmówił współpracy z nazistami, za co został ścięty. Na spotkaniu wystąpi także koptyjskokatolicki biskup Anba Kyrillos William, który podzieli się świadectwem męczeństwa wyznawców Chrystusa na Bliskim Wschodzie.

Temat męczeństwa współczesnych chrześcijan jest ważny zarówno dla Benedykta XVI, jak i dla Franciszka, który powiedział: „Dziś mamy więcej męczenników niż w pierwszych wiekach chrześcijaństwa”.

mk/ rv, cna

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao