W pierwszą sobotę lipca do diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej licznie przybyli chorzy i z niepełnosprawnością oraz wspólnota Cichych Pracowników Krzyża.
Pielgrzymom towarzyszyli kapelani szpitali, pielęgniarki oraz kapłani z diecezji. Przybyłych diecezjan powitał ks. Jarosław Pierzgalski, diecezjalny duszpasterz Służby Zdrowia oraz kustosz sanktuarium, ks. kan. Arkadiusz Pietuszewski.
Gospodarz miejsca życzył pielgrzymom, aby Diecezjalna Pielgrzymka Chorych i Niepełnosprawnych zaowocowała bożym błogosławieństwem w codziennym życiu, a szczególnie w sytuacji niesienia krzyża choroby, cierpienia czy opieki nad drugim człowiekiem.
"Do naszego sanktuarium, do Matki Bożej przybywa wielu ludzi, którzy pogubili się w życiu. Każda pielgrzymka jest naszym otwarciem się na działanie Boga. Wypraszajmy potrzebne łaski”- mówił kustosz miejsca.
Mszy św. w Studzienicznej przewodniczył bp Jerzy Mazur. W homilii biskup diecezji ełckiej mówił o odkrywaniu szczególnego powołania do cierpienia. „Jesteśmy silni i mocni jak Jezus na Krzyżu. Wpatrujmy się w Chrystusa, a wtedy zrozumiemy sens naszych chorób, naszego cierpienia. Wtedy zrozumiemy, że cierpienie jest także powołaniem” – wyjaśniał bp Mazur.
Biskup zachęcał pielgrzymów, aby nie wstydzili się tego, że są, jak mówił papież Franciszek, cennym skarbem Kościoła. „To wy, chorzy i cierpiący jesteście najcenniejszym, najbardziej drogocennym skarbem Kościoła” – zapewniał.
„Wpatrujmy się także w oblicze Maryi. Troska Matczyna o nas jest wielka. Ona najlepsza Matka czuwa nad naszą drogą zbawienia. Tak jak Maryja trwała na modlitwie z uczniami tak i dzisiaj trwa z nami. Zaprośmy Maryję do siebie, do naszych rodzin. A jako uczniowie Chrystusa jesteśmy powołani do opiekowania się sobą nawzajem” – mówił bp Mazur.
Biskup przypomniał, że z wiarą należy modlić się o łaskę uzdrowienia, ale też być otwartym na wypełnianie woli Bożej. Jak modliła się Chiara Badano: „Jezu jeśli Ty tego chcesz, ja też tego pragnę”.
Podczas Mszy św. kapłani udzielili sakramentu namaszczenia chorych. Pielgrzymi mieli również możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. Wprowadzeniem duchowym była konferencja ks. Szymona Sokołowskiego z Ełku. Tym razem tematem była refleksja nad zagadnieniem cierpienia. Kapłan wyjaśniał, że Pan Bóg nie pragnie naszego cierpienia, ani chorób. „Łaską jest zrozumienie tego czym doświadczenie choroby jest i do czego cierpienie nas prowadzi” – mówił prelegent.
Pielgrzymom towarzyszyły relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej, które peregrynują po szpitalach diecezji ełckiej. Ks. Sokołowski przybliżył życiorys błogosławionej pielęgniarki z Krakowa. „Towarzyszenie chorym było jej życiową misją. Bł. Hanna była przekonana, że gdy ciało jest pielęgnowane to i dusza z czasem otworzy się na Boga. Ta niezłomna pielęgniarka i dzisiaj uczy nas, że życie ma niepodważalną wartość i sens” - mówił. Wskazał, że do cierpienia, choroby możemy podchodzić na różne sposoby, ważne jest, aby prowadziło to nas i innych do zbawienia.
Na zakończenie pielgrzymi przeszli Drogę Krzyżową, podczas której łączyli swoje cierpienia z męką Jezusa Chrystusa i Matki Najświętszej.
W dniu dzisiejszym relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej zostały przekazane delegacji z Giżycka.
Sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej jest jednym z głównych sanktuariów diecezji ełckiej. W roku 1999 to miejsce odwiedził papież Jan Paweł II. Od 2008 r. Studzieniczna jest etapem wytchnienia na Szlaku Papieskim „Tajemnice Światła”.
mr / Studzieniczna