Młodzież tubylcza z całego świata na ŚDM w Panamie

Ponad tysiąc młodych z ludów tubylczych z różnych części świata weźmie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie.

Papieskie wydarzenie poprzedzi kilkudniowe spotkanie zorganizowane wyłącznie dla nich przez biskupów opiekujących się rdzenną ludnością.

Młodzież spotka się w Soloy w regionie Ngöbe-Buglé na zachodzie Panamy. Region ten zamieszkały jest przez Indian Ngöbe, którzy od początku XVII w. byli ewangelizowani przez europejskich misjonarzy i w większości są katolikami. Jak podkreślają biskupi, będzie to okazja, aby odpowiedzieć na zaproszenie Papieża Franciszka, który apelował, by być wdzięcznym za historię naszych ludów, tak mężnie stawiających czoła wyzwaniom, które nas otaczają.

W programie przewidziane są m.in. świadectwa młodych starających się o zagwarantowanie ochrony ich ziemiom i walczących przeciw kulturze odrzucenia. Potem młodzież uda się do stołecznej Panamy, gdzie w centrum miasta zbuduje tubylczą wioskę, gdzie będzie mogła zaprezentować innym uczestnikom Światowych Dni Młodzieży swoją kulturę i wiarę.
Symbolami spotkania w Soloy jest krzyż, jako centralny symbol chrześcijaństwa; chata kryta strzechą, która obrazuje jedność wspólnoty, która idzie razem; kakao i kukurydza, święte płody dla wielu ludów środkowo-amerykańskich oraz kameleon, przypominający szacunek do stworzenia w całej jego różnorodności.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama