Abp Kupny: w marszu do niepodległości Polakom zawsze towarzyszył Kościół

Zwycięstwa nad wrogami Polski nie byłyby możliwe, gdyby w czasach niewoli nie przetrwał duch naszego narodu, a ten był umacniany przez Kościół - mówił abp Józef Kupny w kościele garnizonowym we Wrocławiu podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny, sprawowanej w Uroczystość Wniebowzięcia NMP.

Hierarcha tłumaczył przy tym, że Kościół był z narodem, uczył patriotyzmu, walczył o wolność i suwerenność Polski i płacił za to wysoką cenę.

Metropolita wrocławski, nawiązując do słów Maryi wyśpiewanych w Magnificat „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny”, zwrócił uwagę, że można rozważać je zarówno indywidualnie, dziękując Bogu za wysłużone zbawienia oraz otwarte bramy nieba, jak i wspólnotowo, uświadamiając sobie, że Bóg wielkie rzeczy czynił i czyni również w historii narodu polskiego. Hierarcha przypomniał przy tym, że w Święto Wojska Polskiego bezpośrednio wiąże się z rocznicą Bitwy Warszawskiej z 1920 r. – Tamto zwycięstwo rozstrzygnęło o losach naszej Ojczyzny i Europy – mówił abp Kupny, dodając: – Naród polski wielokrotnie skazywany był na unicestwienie i śmierć. Były to czasy wielkiej próby.

Następnie pasterz Kościoła wrocławskiego, przywołując fakty z historii Polski przekonywał, że wymodlona i wywalczona Polska wielokrotnie zmartwychwstawała, a ogromny udział w odradzaniu się Ojczyny miał również Kościół. - Józef Piłsudski prosił o dobrych kapelanów – mówił. – Symbolem takiego księdza, który porwał młodych do walki z najeźdźcą był ks. Ignacy Skorupka – dopowiedział abp Kupny, tłumacząc, że nic dziwnego, iż najeźdźcy, okupanci tak, jak oficerów i żołnierzy, mordowali również duchownych.

W dalszej części homilii arcybiskup zaznaczył, że dziś Polacy cieszą się wolnością i mogą organizować swoje życie osobiste i społeczne według własnego projektu oraz własnej woli. Nie wolno im jednak nigdy zapomnieć – mówił abp Kupny – że niepodległość jest darem Opatrzności. – Trzeba go szanować i pielęgnować, bo można go łatwo utracić – przestrzegał metropolita wrocławski, dodając: – Dobrze wiemy, że świat, w którym żyjemy nie jest wolny od nienawiści i konfliktów. Naród, który zatraciłby wolę samoobrony przekreśliłby sam siebie i zatraciłby własną przyszłość.

Na zakończenie hierarcha podziękował tym wszystkim, którzy walczyli o wolność Polski oraz tym, którzy dziś czuwają nad jej bezpieczeństwem.

W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz służb mundurowych, a także środowisk kombatanckich. Po Mszy św. na wrocławskim Rynku odbył się uroczysty apel, koncert orkiestry reprezentacyjnej wojsk lądowych oraz wystawa sprzętu wojskowego.

xrk / Wrocław

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao