- Macie ogromne i wspaniałe narzędzia by nie ulegać i stanąć na straży dobra duchowego naszych dzieci. Chodzi o ich dobro, ale także o dobro naszej ojczyzny, którą oni będą tworzyć i rozwijać mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. na rozpoczęcie roku szkolnego.
Arcybiskupa powitali w Sławkowicach, ksiądz proboszcz, pani wójt, rodzice i dyrekcja szkoły. Poprosili o przewodniczenie Mszy św. i poświęcenie sztandaru szkoły.
W homilii metropolita pogratulował wyboru patrona szkoły, którym jest ks. Karol Wojtyła. Przypomniał o wydarzeniach sprzed osiemdziesięciu lat, gdy wybuchła II wojna światowa. Karol Wojtyła był świadkiem tych tragicznych dni. Przez to doświadczenie rozumiał czym jest dramat rozdzielonych rodzin, był świadom jak ogromną krzywdę wyrządza się całemu narodowi polskiemu. Z tego wynikła jego ogromna troska o rodziny i dobro duchowe polskiego narodu.
Arcybiskup przywołał wystąpienie Jana Pawła II z roku 1980, wygłoszone w UNESCO. Papież podkreślał wtedy wielokrotnie godność każdego człowieka, od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Zwracał uwagę, że rodzina musi być otoczona szczególną troską przez instytucje publiczne. Mówił także, że wszyscy są odpowiedzialni za naród, z którego wyrastają. – Te trzy elementy: osoba ludzka, rodzina, naród gromadzą się jak w soczewce w instytucji jaką jest szkoła – powiedział metropolita.
Zauważył, że współcześnie pojawiają się nowe zagrożenia ideologiczne. Należy troszczyć się by szkoła była miejscem pokoju i życzliwości, musi uczyć szacunku dla rodziców, nauczycieli i wychowawców. Jan Paweł II mówił, że na szacunek i cześć ze strony dzieci i młodzieży rodzice muszą sobie zasługiwać, nie może wynikać on wyłącznie z tego, że są starsi i posiadają większą wiedzę. Szacunek wyrasta z zatroskania o właściwy rozwój dziecka. Szkoła powinna wychowywać do realizacji przykazania miłości bliźniego, kształtować w młodych ludziach gotowość do pomocy oraz umiejętność budowania właściwych relacji z innymi. W szkole należy mówić o Bogu, którego tajemnice odsłania przede wszystkim katechizacja.
– Bóg jest gwarantem tego, że nauka o świecie, człowieku i społeczeństwie nie będzie zafałszowana, nie będzie ulegała współczesnym trendom i ideologiom, które usiłują wtargnąć do współczesnej szkoły by zawładnąć sercami, umysłami i sumieniami małych dzieci – stwierdził metropolita. Zaapelował, by wychowawcy zgodnie z nauczaniem Jana Pawła II bronili młodych ludzi przed krzywdą. Podkreślił, że należy stać na straży ich dobra, ponieważ to oni budują przyszłość narodu. Zauważył, że każdy człowiek jest bardzo ważny, powinien być kochany, strzeżony i chroniony. Wyraził swą nadzieję, że zebrani przyjmą te zadania i wprowadzą je w czyn.– Modlimy się o to, mając świadomość, że Kościół ze swoim przesłaniem Ewangelii i obecnością w szkole w postaci katechizacji, będzie Was w tym wszystkim wspierał. Trwajcie przy tym co najpiękniejsze i szlachetne i niech ks. Karol Wojtyła każdego dnia was w tych wielkich zadaniach wspiera – podsumował.
Na zakończenie Mszy św. arcybiskup poświęcił sztandar szkoły, na którym znajduje się wizerunek Karola Wojtyły.
Video Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska