W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Modlitwy za Kościół w Chinach, abp Wiktor Skworc wystosował apel do wiernych diecezji katowickiej.
Drodzy Diecezjanie! Bracia i Siostry!
Dnia 24 maja obchodzimy Światowy Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach. My katolicy w Polsce – Ojczyźnie solidarności – mamy szczególny obowiązek modlitewnego wsparcia Kościoła lokalnego w Chinach. Modlitwa może dla nich wyprosić radość i moc, by mogli w pełnej wolności głosić Ewangelię i dawać świadectwo o Jezusie Chrystusie. Mieszkańcy tego kraju potrzebują zapewnienia, że chrześcijanie na całym świecie deklarują swoją solidarność z nimi.
Dnia 22 września 2018 r. między Stolicą Apostolską a Chińską Republiką Ludową zawarto tzw. „tymczasowe porozumienie”, które spotkało się z dużym zainteresowaniem opinii publicznej na całym świecie. Chociaż dokładne sformułowanie nie zostało opublikowane, papieżowi przyznano pewne prawa w zakresie wyboru i mianowania biskupów. Z zadowoleniem przyjmujemy fakt, że na mocy tego porozumienia „po raz pierwszy w historii wspólny dokument został podpisany przez Chińską Republikę Ludową i Watykan, a dziś wszyscy biskupi chińscy są w komunii z biskupem Rzymu”. Niemniej jednak sytuacja chrześcijan w Chinach jest nadal trudna, często nawet uciążliwa. W niektórych częściach Chin dzieciom i młodzieży zabrania się wstępu do kościołów, zakazuje się działań katechetycznych dla nich. Szczególnie w tej sytuacji, konieczne jest zwrócenie naszej uwagi i modlitwy na braci i siostry w Chińskiej Republice Ludowej.
Zjednoczmy się w dniu 24 maja we wspólnej modlitwie za Chiny. Oby katolicy należący do narodu chińskiego, który zadziwia świat rozwojem cywilizacyjnym i gospodarczym, mogli się cieszyć pełną wolnością wyznawania wiary.
Wszystkim, podejmującym dzieło modlitwy, postu i umartwienia za Kościół w Chinach, z serca błogosławię
† Wiktor Skworc
ARCYBISKUP METROPOLITA KATOWICKI
Katowice, 17.05.2019 r.
Zarządzenie:
1. Komunikat do użytku duszpasterskiego: można go odczytać we wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych (piątek 24 maja); zaleca się umieścić go na stronach internetowych parafii.
2. W modlitwie wiernych 24 maja należy uwzględnić stosowne wezwania, a także włączyć je do modlitwy podczas nabożeństwa majowego.