Bp Libera: zawierzmy Matce losy naszej diecezji i ojczyzny

O tym, aby zbliżająca się koronacja koronami papieskimi obrazu Matki Bożej Smardzewskiej w diecezji płockiej, była okazją do zawierzenia Matce losów diecezji i ojczyzny, napisał bp Piotr Libera do księży i diecezjan.

 Swoją zachętę do udziału w uroczystości przesłał z klasztoru kamedulskiego w Krakowie, gdzie obecnie przebywa.

Bp Libera napisał, że w polskiej pobożności ludowej miesiąc sierpień kieruje myśli w stronę Matki Bożej. Zwłaszcza uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która przypomina, że Maryja jest nie tylko Matką, ale także Królową nieba i ziemi, jest szczególnie obchodzona w Ojczyźnie.

„W tym roku wyjątkową okazją do oddania hołdu Bogurodzicy we wspólnocie Kościoła Płockiego będzie uroczysta Koronacja Obrazu Matki Bożej w Smardzewie koło Płońska. Właśnie w Smardzewie (…) ponad 300 lat temu zbudowano drewnianą kaplicę, w której został umieszczony cudowny wizerunek Matki Bożej Smardzewskiej (kopia wizerunku Matki Bożej Bocheńskiej)” – przypomniał biskup płocki.

Dodał, że od tamtego czasu smardzewianie i wierni z okolicznych miejscowości oddawali cześć Maryi w Jej cudownym obrazie. Świadczą o tym liczne wota. Jednym z najcenniejszych jest wotum ofiarowane w pierwszą niedzielę września 1711 r. przez bp. Ludwika Załuskiego, ordynariusza diecezji płockiej, który przybył wówczas do Smardzewa, aby konsekrować kościół. Podczas tej uroczystości oddał w opiekę Matki Bożej Smardzewskiej i Jej Syna diecezję płocką, całe Mazowsze i Rzeczpospolitą. Od tamtego czasu do Smardzewskiej Pani pielgrzymowały rzesze pątników.

„Ten wyjątkowy kult Pani Smardzewskiej przetrwał do czasów współczesnych. Dlatego 15 sierpnia 2011 r. zdecydowałem ustanowić kościół w Smardzewie Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. Po ośmiu latach od tego wydarzenia, na prośbę Księdza Proboszcza Henryka Dymka i zasięgnięciu opinii kompetentnych gremiów, podjąłem decyzję o koronacji obrazu Matki Bożej Smardzewskiej. Odbędzie się ona 15 sierpnia, w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny” – zaprasza bp Libera.

Informuje również, że Mszy św. koronacyjnej, która rozpocznie się o godz. 12.00 na placu przed kościołem, przewodniczył będzie abp Józef Michalik, były wieloletni metropolita przemyski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Bp Libera zaprasza na tę uroczystość wszystkich diecezjan: kapłanów, osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich, szczególnie członków Kół Żywego Różańca. Życzy, aby koronacja była okazją do naśladowania pokornej Służebnicy Pańskiej w życiu codziennym.

„Niech stanie się również okazją do zawierzenia Maryi, Matce i Królowej, losów naszej Ojczyzny i Diecezji oraz wszystkich chrześcijan, zwłaszcza tych, którzy w różnych częściach świata cierpią prześladowanie dla Imienia Jezus. Pozdrawiam Was serdecznie z Eremu Kamedułów pod Krakowem i polecam Bogu przez przyczynę Matki Bożej Smardzewskiej” – napisał ordynariusz diecezji płockiej.

Zaproszenie bp. Piotra Libery jest dziś odczytywane wiernym podczas niedzielnych Mszy św.

eg / Płock

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama