Spotkanie Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej

Przygotowanie do życia w małżeństwie i rodzinie będzie głównym tematem spotkania Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej. Odbędzie się ono od 27 do 29 września 2019 r. w domu rekolekcyjnym Konferencji Episkopatu Polski „Księżówka” w Zakopanem.

Obradom przewodniczył będzie bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

„Chcemy zastanowić się nad tym, w jaki sposób, bardziej aktualny i dostosowany do obecnych warunków i mentalności współczesnego człowieka, możemy prowadzić przygotowanie do małżeństwa i życia w rodzinie” – powiedział bp Wiesław Lechowicz, zapowiadając obrady Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podkreślił, że temat duszpasterstwa małżeństw i rodzin jest „bardzo potrzebny, aktualny i zarazem trudny w podejmowaniu na co dzień w środowisku emigracyjnym”. Zwrócił też uwagę na specyfikę środowiska polonijnego. „Problemy są związane choćby z tym, że polscy migranci są rozproszeni, nie dysponują dużą ilością czasu i nie są dyspozycyjni” – powiedział.

Zebranie Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej, na które przybędą  rektorzy Misji Katolickich, duchowni, siostry zakonne i świeccy będzie składać się z konferencji oraz z warsztatów, które będą stanowić większą część spotkania. Swoim doświadczeniem podzielą się podczas nich  m.in. pary małżeńskie i pracownicy poradni małżeńskich w Polsce. Spotkanie to zapoczątkuje trzyletni program duszpasterski ukierunkowany na troskę o małżeństwa i rodziny polonijne, który będzie przebiegał pod hasłem: „Dobra nowina o małżeństwie i rodzinie na emigracji”.

„Chcemy objąć małżeństwa i rodziny polonijne również swoją modlitewną pamięcią” – powiedział bp Wiesław Lechowicz. W trakcie trzydniowego spotkania jego uczestnicy będą modlić się m.in. podczas Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

Polską Radę Duszpasterską Europy Zachodniej stanowią osoby zaangażowane w duszpasterstwo polonijne w większości krajów europejskich – zarówno duchowni, siostry zakonne, jak i osoby świeckie. Jej członkowie spotykają się cyklicznie, by wymienić doświadczenia, ujednolicić metody działań duszpasterskich, a także poszukiwać rozwiązań problemów duszpasterstwa emigracyjnego.

źródło: BP KEP, episkopat.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama