Metropolita wrocławski abp Józef Kupny został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenie wręczył dziś ordynariuszowi Kościoła wrocławskiego wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.
Uroczystość odbyła się dziś rano w rezydencji biskupów wrocławskich. Wręczając medal, wojewoda zwrócił uwagę na zasługi hierarchy w dziedzinie ochrony kultury i dziedzictwa narodowego. Podkreślił przy tym ogromny wkład abp. Kupnego w dzieło rekonstrukcji srebrnego ołtarza biskupa Andreasa Jerina, który od 1591 r. do końca drugiej wojny światowej był głównym ołtarzem, o którym mówiono, że był chlubą diecezji i miasta, a który w najbliższym czasie powróci do wrocławskiej katedry. – Można powiedzieć, że razem z odbudową kamienicy przy ulicy Katedralnej 1, zniszczonej w czasie działań wojennych oraz remontem pozostałych budowli, znajdujących się na Ostrowie Tumskim, dzięki Księdzu Arcybiskupowi zakończony zostanie proces rekonstrukcji tej pięknej wrocławskiej dzielnicy, dotkniętej podczas Drugiej Wojny Światowej – powiedział Paweł Hreniak.
Dziękując za wyróżnienie metropolita wrocławski przyznał, że odbiera je jako wyraz uznania dla całej diecezji, dla księży proboszczów, członków rad parafialnych, konserwatorów i wielu osób troszczących się o zabytki na Dolnym Śląsku. – Nie od dziś Kościół ma świadomość ogromnego znaczenia sztuki dla przekazu Ewangelii – powiedział abp Kupny, dodając, że od najdawniejszych czasów za pomocą obrazów czy rzeźb przekazywano ludziom Dobrą Nowinę. – W każdej epoce najwięksi artyści w Europie i na świecie, których dzieła dziś podziwiamy tworzyli dla Kościoła albo z inspiracji Pismem Świętym i wiarą chrześcijańską. To widać doskonale na Dolnym Śląsku. Tutaj znajdziemy chyba najwięcej w Polsce zabytkowych kościołów, świątyń i kaplic. Dbamy o nie, bo chcemy aby nie tylko pomagały nam przeżywać wiarę, jednoczyć wspólnoty i umożliwiać kontakt z Panem Bogiem. Czujemy się odpowiedzialni za to, by również ci, którzy po nas przyjdą na te ziemie mogli podziwiać kunszt, talent i umiejętności twórców tych dzieł – zaznaczył hierarcha.
W ciągu ostatnich kilku lat na samym Ostrowie Tumskim we Wrocławiu przeprowadzone zostały prace, które pochłonęły ponad 100 milionów złotych. Podjęto szereg prac konserwatorskich przy kościele kolegiackim Świętego Krzyża oraz katedry pw. św. Jana Chrzciciela. Sukcesywnie remontowane są kamienice, znajdujące się na Ostrowie Tumskim oraz mniejsze kościoły, takie jak np. kościół św. Marcina.
Ponad 15 milionów już pochłonął remont budynku w Małkowicach, gdzie mieści się wiele instytucji Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Ten neogotycki obiekt zbudowany w 1912 roku dziś służy ludziom potrzebującym pomocy.
Warto dodać także ogrom prac wykonanych i wciąż podejmowanych w pocysterskim opactwie w Henrykowie. Ten XIII-wieczny klasztor jest udostępniany zwiedzającym i każdy może podziwiać jeden z najokazalszych i najpiękniejszych obiektów barokowych na Śląsku, miejsce powstania słynnej Księgi Henrykowskiej.
Jak zauważył abp Kupny, nie wolno zapomnieć, że każdego dnia poszczególne wspólnoty i księża proboszczowie dbają o zabytkowe kościoły. Remontują świątynie, dokonują renowacji znajdujących się w nich obrazów czy rzeźb. – To jest troska o kulturę materialną – zaznaczył Wojewoda Dolnośląski, podkreślając, że nie wolno lekceważyć wkładu abp. Kupnego w budowanie kultury duchowej na Dolnym Śląsku. – Ksiądz arcybiskup uczy nas szacunku do drugiego człowieka oraz postawy dialogu, co jest niezwykle ważne i cenne we współczesnym świecie – przyznał Paweł Hreniak.
Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. To nie pierwsze odznaczenie tej rangi dla abp. Kupnego. Hierarcha posiada już Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złoty Medal za Zasługi dla Policji oraz Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa. W 2016 został odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
xrk / Wrocław