Jedenastu polskich biskupów zarażonych koronawirusem. Jaki jest obecnie ich stan?

Pięciu biskupów diecezjalnych, pięciu biskupów pomocniczych i jeden biskup pomocniczy senior uzyskali pozytywny wynik na COVID-19 i przebywają w izolacji bądź poddawani są leczeniu.

Zarażonych koronawirusem jest dwóch członków Prezydium Episkopatu. Są to jego przewodniczący abp Stanisław Gądecki oraz sekretarz generalny bp Artur G. Miziński, który jest biskupem pomocniczym lubelskim. Rzecznik archidiecezji poznańskiej ks. Maciej Szczepaniak poinformował 17 października, że stwierdzono obecność koronawirusa u abp. Stanisława Gądeckiego oraz, że „Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski pozostaje w izolacji domowej, jest osłabiony, ale czuje się dobrze”.

Wśród biskupów diecezjalnych zarażeni COVID-19 są także abp Wiktor Skworc,  metropolita katowicki, bp Andrzej Czaja, biskup opolski, bp Edward Dajczak, biskup koszaliński-kołobrzeski i bp Roman Pindel, biskup bielsko-żywiecki. Natomiast wśród biskupów pomocniczych, oprócz bp. Mizińskiego, zarażeni są dwaj biskupi pomocniczy poznańscy Grzegorz Balcerek i Szymon Stułkowski, biskup pomocniczy opolski Rudolf Pierskała, biskup pomocniczy koszalińsko kołobrzeski Krzysztof Włodarczyk, biskup pomocniczy gnieźnieński senior Bogdan Wojtuś.

Większość zarażonych biskupów przebywa w izolacji bądź poddawana jest leczeniu w warunkach domowych. Najcięższy jest stan zdrowia biskupa seniora Bogdana Wojtusia z Gniezna. Bp Wojtuś obecnie jest hospitalizowany i jego stan określany jest jako ciężki. Stosunkowo wysoki odsetek zarażonych koronawirusem wśród biskupów wynika stąd, że są oni grupą o bardzo silnym ryzyku zarażenia, gdyż ich posługa polega na nieustannym kontakcie z dużą ilością osób, zarówno podczas codziennej pracy w kurii, jak nieustannych wizytacji w parafiach czy szafowaniu sakramentów, w szczególności sakramentu bierzmowania.

mp / Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama