Papież: Scholas Occurrentes zrodziła się z kryzysu w Argentynie

Papież Franciszek zwrócił się z wideoprzesłaniem do Scholas Occurentes - ogólnoświatowej sieci edukacyjnej

Kryzys to jakieś zerwanie, bywa niebezpieczny, ale może też być otwarciem, sposobnością do czegoś nowego. Wszystko zależy od naszej odpowiedzialności. Ludzkość bez kryzysów byłaby chora, uśpiona - mówił Papież w wideoprzesłaniu do uczestników międzynarodowego spotkania Scholas Occurrentes, które tym razem, ze względu na zagrożenie koronawirusem, ma charakter wirtualny.

        Franciszek przypomniał, że ta sieć współpracy między szkołami zrodziła się właśnie pośród poważnego kryzysu, jaki przeżywała przed 20 laty Argentyna. Kryzys otwierał pole dla przemocy, ale edukacja połączyła młodych w poszukiwaniu sensu, a tym samym i piękna.

Odpowiedzią na kryzys nie była walka czy rezygnacja, lecz edukacja

    „Scholas zrodziła się z kryzysu. Nie zaciśnięto jednak pięści, by walczyć z kulturą. Nie załamywano też rąk w zniechęceniu, ani nie odchodzono z płaczem, bo takie nieszczęście, takie straszne czasy! W Scholas wyszliśmy z tego kryzysu wsłuchując się w serca młodych, kształtując nową rzeczywistość: coś nie działa, spróbujmy temu zaradzić. Scholas wchodzi w pęknięcia tego świata, nie tylko głową, ale całym ciałem, by popatrzeć przez nie niczym przez okno, czy nie znajdzie się tam jakaś odpowiedź. Na tym polega edukacja – stwierdził Ojciec Święty. - Edukacja słucha, albo nie jest edukacją. Jeśli nie słucha, nie jest edukacją. Edukacja tworzy kulturę, albo nie jest edukacją. Edukacja uczy nas świętować, albo nie jest edukacją. Ktoś mógłby mi powiedzieć: ależ czy edukacja nie polega na poznaniu? Nie, to jest wiedza. Edukacja to słuchanie, tworzenie kultury, świętowanie. I tak właśnie powstała Scholas.“

Franciszek przypomniał, że z inicjatywy lokalnej Scholas Occurrentes stała się siecią ogólnoświatową. Dzięki niej bawią się i współpracują uczniowie i nauczyciele z wielu krajów, również ze sobą zwaśnionych, jak na przykład Izraelczycy z Palestyńczykami. Jest to też doświadczenie, które może być pomocne w obecnym kryzysie.

Edukacja to dociekanie sensu rzeczy

    „W tym nowym kryzysie, z którym boryka się dzisiaj ludzkość, kiedy kultura pokazała nam, że straciła swoją żywotność, chcę cieszyć się z tego, że Scholas jako wspólnota, która wychowuje, jako instytucja, która się rozwija, otwiera bramy Uniwersytetu Sensu. Edukacja to bowiem dociekanie sensu rzeczy, to uczenie, jak dociekać sensu rzeczy – zaznaczył Ojciec Święty. - Łączy marzenia dzieci i młodzieży z doświadczeniem dorosłych i starców. Musi dojść do tego spotkania, bo inaczej nie ma człowieczeństwa. Brakuje bowiem korzeni, historii, obietnicy, nie ma wzrostu, nie ma proroctwa.“

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama