W Watykanie od 29 do 31 stycznia odbędzie się pierwszy światowy kongres poświęcony duszpasterstwu starszych. Przeznaczony będzie dla osób, które w episkopatach, wspólnotach, ruchach i innych strukturach Kościoła zajmują się seniorami.
Kongres zatytułowany: „Bogactwo wielu lat” jest odpowiedzią na wyzwania Kościoła wobec starzejących się społeczeństw oraz podejmowany przez Papieża Franciszka temat dialogu międzypokoleniowego. - Obecnie twarzą Kościoła są osoby młode, ale należy pamiętać, że starsi, którzy całe życie w nim spędzili, mają bardzo wiele do zaoferowania – powiedział kard. Kevin Farrell, prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, a także organizator spotkania.
"Każdy, kto pracuje w parafiach, szczególnie w krajach rozwiniętych, wie jak samotne życie wiodą osoby starsze. Papież Franciszek nazywa «kulturą odrzucenia» sytuacje, gdy seniorzy są marginalizowani z powodu swojej rzekomej bezproduktywności. To zdarza się niestety także w naszych parafiach i diecezjach. Starsi czują się wyłączeni z rodzin, ze społeczeństwa, ale niestety także i z Kościoła. Młodzi zmieniają dziś często miejsca pracy i zamieszkania, pozostają z dala od swoich rodzin. Dla starszych to może być bardzo trudna próba i wielkie cierpienie. Warto czasem pomyśleć jak my byśmy się czuli odrzuceni, żyjąc samotnie, z rodziną na końcu świata? Dlatego w każdej parafii powinien być wprowadzony program opieki i wsparcia dla osób w podeszłym wieku – powiedział kard. Farrell. Obecnie twarzą Kościoła są młodzi. To dobrze, ale trzeba pamiętać o starszych, którzy żyjąc całe dziesięciolecia w katolickich wspólnotach mają bardzo wiele do zaoferowania! Powinniśmy ich uczynić współodpowiedzialnymi za Kościół, nie jako tych, którzy rządzą i decydują, ale jako tych, którzy potrafią wskazać drogę do odkrycia sensu życia w rzeczywistości współczesnego świata. Dla Kościoła jest niezwykle ważne, aby wykorzystać wiele lat doświadczenia, jakie mają starsze osoby."
Źródło: Vatican News