Uwaga na korupcję w walce z pandemią – ostrzega Watykan

Kryzys może stanowić okazję do poszukiwania nowych, innowacyjnych rozwiązań, także w walce z tym procederem - czytamy w oświadczeniu, które przedstawił podczas wideokonferencji przygotowującej 28. Forum Ekonomiczne i Środowiskowe OBWE ks. Janusz Urbańczyk, stojący na czele papieskiej delegacji.

W kryzysie wdrażane są nowe rozwiązania, zmieniają się utarte schematy działania, co sprzyja powstawaniu nadużyć. Szczególną uwagę należy zwrócić na przejrzystość w obszarach związanych ze służbą zdrowia i zamówień publicznych. „Korupcja, jako jedna z najbardziej głębokich ran tkanki społecznej, szkodzi poważnie zarówno z etycznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia” - czytamy w oświadczeniu.

Watykan ostrzega, aby nie dać się uwieść złudzeniu łatwych i szybkich korzyści, gdyż w dłuższej perspektywie korupcja szkodzi wszystkim, łącznie z jej beneficjentami. „Przyćmiewa przejrzystość i rodzi wątpliwości co do wiarygodności całego systemu prawnego i społecznego, degraduje godność jednostki i niszczy wszystkie piękne ideały” - napisano w dokumencie.

Watykańska delegacja przy OBWE przypomina także, że osoby pracujące w służbie publicznej mają szczególny obowiązek działania w sposób przejrzysty i uczciwy. „Takie zachowanie wspiera relacje pomiędzy obywatelami i instytucjami. Nadużywanie tego zaufania jest jednym z najpoważniejszych przejawów kryzysu demokracji” - czytamy w deklaracji Stolicy Apostolskiej.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama