Papież powołał do życia nową Komisję ds. studiów nad diakonatem kobiet. Utworzenie tego grona ekspertów jest odpowiedzią Franciszka na postulaty, które zaistniały na ostatnim synodzie biskupów.
Jej przewodniczącym został arcybiskup L’Aquila we Włoszech kard. Giuseppe Petrocchi, a sekretarzem pracownik Kongregacji Nauki Wiary ks. Denis Dupont-Fauville.
Przewodniczący jest włoskim kardynałem. W życiu kapłańskim posługiwał w różnych miejscach, szczególnie jako duszpasterz oraz wykładowca psychologii, filozofii i teologii. W latach 1998–2013 był biskupem diecezji Latina-Terracina-Sezze-Priverno z nominacji św. Jana Pawła II. Od 2013 r. Giuseppe Petrocchi był metropolitą L’Aquili. W 2018 r. otrzymał biret kardynalski z rąk papieża Franciszka. Na stanowisko przewodniczącego Komisji ds. studiów nad diakonatem kobiet powołał go osobiście urzędujący papież.
Oprócz kard. Giuseppe Petrocchi oraz ks. Denis Dupont-Fauville w skład komisji wchodzi 5 kobiet oraz 5 mężczyzn. Pochodzą oni z Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Wiekiej Brytanii, Szwajcarii, Włoch i Francji. Znane są dokładne personalia pozostałych członków komisji. Pisaliśmy o nich wczoraj (link poniżej).
Warto zaznaczyć, że jest to już druga komisja powołana przez papieża Franciszka. Pierwsza rozpoczęła prace w 2016 r., a zakończyła je w 2018. Wyniki zostały przekazane urzędującemu papieżowi.
Wiadomo, że powołanie obecnej komisji ma zwiazek z Synodem Amazońskim, na którym dyskutowano o roli kobiet w Kościele, włącznie z możliwością "przewodzenia wspólnotom". Na zakończenie synodu papież Franciszek obiecał powołanie nowej komisji, co obecnie uczynił.
Warto dodać, że kwestię wyświęcania kobiet definitywnie określił św. Jan Paweł II w liście apostolskim Ordinatio sacerdotalis. W związku z ciągle podnoszonymi głosami o status teologiczny tego dokumentu, Kongregacja Nauki Wiary wydała dokument Odpowiedź na wątpliwości dotyczące doktryny zawartej w liście apostolskim Ordinatio Sacerdotalis, w którym określa, że nauczanie Jana Pawła II jest "ostateczne i powinno być uważane za należące do depozytu wiary".
W kontekście obecnych wydarzeń powstaje jednak pytanie, dlaczego papież Franciszek powołuje komisje do zbadania sprawy diakonatu kobiet. Istotna jest tu papieska intencja. Niemniej nauczanie Jana Pawła II jest nauczaniem definitywnym, a każde takie nauczanie jest osadzone w słowie Bożym.
red. N. Czyżewski