Podczas corocznego spotkania z ambasadorami Papież Franciszek zwrócił uwagę na wiele wymiarów kryzysu, spowodowanego przez pandemię. Podkreślił jednocześnie, że pod pretekstem walki z koronawirusem nie można zaniedbywać kwesti ochrony życia każdego człowieka, także jeszcze nienarodzonego
Ambasador Kotański po spotkaniu z Papieżem
Podczas audiencji Papieża dla korpusu dyplomatycznego obecny był również ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Watykanie Janusz Kotański, który podzielił się z swoimi wrażeniami z rozgłośnią papieską. Wspomniał, że dyplomaci dość długo czekali na to spotkanie, bo aż od 9 stycznia ubiegłego roku. Wielką niespodzianką było to, że każdy mógł podejść bezpośrednio i zamienić kilka słów z Ojcem Świętym.
Ambasador Janusz Kotański szczególnie podziękował Franciszkowi za przypomnienie słów św. Jana Pawła II o ochronie rodziny i jej praw.
„Jedna sprawa została z polskiego punktu widzenia przez Ojca Świętego bardzo mocno podkreślona, mianowicie, ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Papież podkreślił, że Unia Europejska powinna działać solidarnie. Należy kontynuować wspólną politykę w obliczu sytuacji epidemiologicznej. To, co zrobiono do tej pory jest dopiero początkiem. Z polskiego punktu widzenia bardzo ważne jest także to, że Papież podkreślał, że w różnych punktach globu dochodzi do sytuacji konfliktowych i należy je rozwiązywać w sposób pokojowy – zauważył ambasador Kotański. Dlaczego jest to tak ważne z polskiej oraz z europejskiej perspektywy? Ojciec Święty wspomniał o Libanie, o niezwykle trudnej sytuacji w Libanie, mówił następnie o Afryce. Mogłoby się wydawać, że są to daleko położone od Polski kraje i miejsca, ale podkreślał, że są to wszystko naczynia połączone. Oczywiście mówił także o trudnej sytuacji migrantów, pozostawionych często bez wsparcia. Apelował o solidarność, o to, aby kraje przy zachowaniu absolutnej suwerenności widziały wspólny interes, aby działać solidarnie w tych trudnych czasach.“
Papieskie słowa dotyczące wagi troski o każde życie padły na samym początku części przemówienia poświęconej kryzysowi sanitarnemu:
„Pandemia potężnie skonfrontowała nas z dwoma nieuchronnymi wymiarami ludzkiej egzystencji: chorobą i śmiercią. Właśnie dlatego przypomina o wartości życia, każdego poszczególnego życia ludzkiego i jego godności, w każdym momencie jego ziemskiej podróży, od poczęcia w łonie matki do jego naturalnego kresu. Niestety, z przykrością zauważam, że pod pretekstem zapewnienia rzekomych praw subiektywnych, coraz większa liczba ustawodawców na całym świecie zdaje się odchodzić od podstawowego obowiązku ochrony życia ludzkiego na każdym jego etapie.”
Pełny tekst przemówienia dostępny jest na naszych stronach: https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/franciszek_i/przemowienia/cd-lev_08022021.html