Ocalone od zapomnienia...

W drodze na Górę św. Anny koniecznie trzeba zatrzymać się w Ligocie Dolnej. Tam bowiem - w Muzeum Sztuki Sakralnej, jego właściciel Pan Ryszard Makowiecki udostępnił zwiedzającym swoją imponującą kolekcję przedmiotów sakralnych, owoc wieloletniej pasji.

Wśród około 2000 eksponatów o tematyce sakralnej, czyli zabytkowych figur, rzeźb, krzyży, kapliczek oraz przedmiotów kultu religijnego i starych dewocjonaliów, najliczniejszą ekspozycję stanowią obrazy.

Jest to największa w Polsce licząca ponad 700 egzemplarzy kolekcja oleodruków, druków, litografii o treści sakralnej. Są to oprawione w oryginalne ramy tzw. ‘obrazy święte’ z XIX i początku XX wieku przedstawiające postaci świętych,  sceny biblijne, wizerunki Matki Boskiej, Madonn Polskich, sceny pasyjne, miejsca pielgrzymkowe itp. Jedna z sal poświęcona jest wizerunkom Anioła Stróża ratującego dzieci. 

Wiele obrazów jest pięknie zdobionych z bogato dekorowaną oprawą kwiatowo-roślinną. Ten typ dekoracji był reprezentowany w wielu gospodarstwach domowych min. w tzw. świętych kątach.

Osobną grupę stanowią bezcenne obrazy wypukle "kapliczkowe" z pozytywkami i przestrzennymi figurami w środku oraz koronowane wizerunki Matki Boskiej w materiałowych szatach i koszulkach, zdobione koralami i błyskotkami.

Ponadto wśród eksponatów znajdują się oryginalne malowane na płótnie obrazy z XVIII i XIX wieku.


Na terenie Muzeum działa kawiarenka gdzie można m.in napić się pysznej kawy lub usiąść na tarasie z widokiem na pomnik Ikara i Górę Kamienną. W obiekcie znajduje się również antykwariat, w którym można nabyć lub sprzedać oryginalne stare dewocjonalia, a w szczególności pamiątki z Góry Św. Anny (Annaberg).

Sale muzealne znajdują się w odremontowanym przez Pana Ryszarda Makowieckiego budynku przedwojennej karczmy, przy drodze ze Strzelec Opolskich w kierunku Gogolina, Krapkowic - 7 km od Góry Św. Anny, 12 km od Sanktuarium Św. Jacka w Kamieniu Śląskim oraz 25 km od zamku w Mosznej.

Muzeum czynne jest codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00

Zdjęcia z Muzeum można obejrzeć w serwisie OPOKA.PHOTO.

Muzeum posiada swoją stronę internetową - www.muzeumligota.pl oraz Facebook’ową.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama