Pierwszy polski Atlas Biblijny

Na rynku księgarskim ukazał się pierwszy Atlas Biblijny opracowany przez polskich autorów. Został pomyślany jako opowieść geograficzno-historyczna całych dziejów biblijnych.

To niezwykle dzieło z zakresu edytorstwa i biblistyki wydane zostało w koedycji Instytutu Geodezji i Kartografii z Warszawy z Wydawnictwem Bernardinum z Pelplina.

Atlas został pomyślany jako opowieść geograficzno-historyczna całych dziejów biblijnych. Swym zasięgiem przestrzennym obejmuje tereny zarówno Starego jak i Nowego Testamentu, a więc obszar od Mezopotamii na wschodzie do Włoch na zachodzie i od Turcji na północy do Egiptu na południu. Natomiast zasięg czasowy zamyka się w ramach XVIII w. przed Chrystusem do I w. po Chrystusie. Dzieło to zawiera ponad 200 map wysokiej jakości graficznej i kolorystycznej, w tym satelitarnych jak również liczne zdjęcia z Izraela oraz innych terenów biblijnych. Towarzyszą im wysokiej jakości, a zarazem napisane przystępnym językiem komentarze historyczne i biblijne. 

„Nowy Atlas Biblijny – zauważa przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w swym słowie wstępnym - jest publikacją ze wszech miar godną polecenia. Jego oryginalna koncepcja łączenia wydarzeń biblijnych z geografią i geologią Ziemi Świętej w sposób bardzo plastyczny uświadamia nam ich wzajemną unikatowość: wyjątkowość stworzenia i odkupienia”.

Autorem części kartograficznej atlasu jest prof. dr hab. inż. Adam Linsenbarth, wieloletni dyrektor Instytutu i Geodezji i Kartografii w Warszawie a komentarze biblijne przygotowali renomowali polscy bibliści: ks. dr Stanisław Jankowski SDB i dr hab. Krzysztof Mielcarek z KUL.

Wprowadzeniem do atlasu jest bogato ilustrowana prezentacja nie tylko geografii ale i geologii terenów biblijnych Bliskiego Wschodu i Mezopotamii, a zwłaszcza unikalnych w skali światowej występujących tam rowów tektonicznych i depresji. Wszystko to podkreślają autorzy - łącznie z klimatem miało ogromny znaczenie w rozwoju oraz historii ludów i narodów opisanych w Biblii. Wiele jest też cennych informacji o środowisku naturalnym tego regionu, będącego zarazem kolebką ludzkości.

Część druga i trzecia poświęcona jest szczegółowej prezentacji wraz ze znakomicie dobranymi ilustracjami poszczególnych wydarzeń biblijnym opisanych na kartach Starego i Nowego Testamentu.

Czytelnik znajdzie tam też wiele map geograficznych i satelitarnych, na których pokazano poszczególne obiekty biblijne. Na każdej z nich pokazane zostały miejsca wydarzeń dotyczących danego fragmentu Pisma Świętego wraz z krótkim opisem tego wydarzenia oraz z zastosowaniem specjalnych sygnatur. Mapy uzupełnione zostały obszernymi legendami i krótkimi komentarzami. Ta część albumu stanowi znakomity przewodnik po całej Biblii, ułatwiający jej poznanie na tle naturalnego środowiska wraz z prezentacją historii poszczególnych krajów, regionów i występujących w Biblii postaci.

Atlas zawiera bogaty zestaw 200 map wysokiej jakości graficznej i kolorystycznej, w tym satelitarnych, liczne zdjęcia z Izraela oraz innych terenów biblijnych wspomnianych w Atlasie (Egipt, Synaj, Jordania, Liban, Syria, Turcja, Grecja).

Czwartą część atlasu stanowi suplement, poświęcony głównie „polonikom” związanym z pamiątkami polskimi w Ziemi Świętej oraz historii polskich pielgrzymów się tam udających, m.in. księcia Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła „Sierotki” w XVI w. oraz Juliusza Słowackiego w wieku XIX. Specjalny rozdział poświęcono pielgrzymkom Jana Pawła II do Ziemi Świętej. Dodany został także specjalny rozdział o franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej oraz Komisariacie Ziemi Świętej w Polsce. Suplement uzupełniają tablice chronologiczne oraz satelitarne widoki perspektywiczne wybranych rejonów Izraela i Jordanii.

Atlas dedykowany jest czytelnikom zainteresowanych Pismem Świętym i pozwoli na odbycie niezwykłej podróży po miejscach związanych w szczególny sposób z historią Bożego Objawienia. Jest też cenną pomocą dla zainteresowanych wiedzą o ziemiach biblijnych, dla studentów pomocą w studiach, cennym źródłem dla naukowców, a dla wszystkich cenną pozycją rozbudzającą pragnienie życia Słowem Bożym na co dzień. Może też być doskonałym podarunkiem świątecznym.

Na uwagę zasługuje piękna i nowoczesna szata graficzna atlasu, zrealizowana na ponad trzystu stronach kredowego papieru. To wybitne dzieło edytorskie zostało wydrukowane i oprawione w Drukarni Wydawnictwa „Bernardinum” w Pelplinie. Dostępne jest w księgarniach oraz w sprzedaży wysyłkowej w cenie 150 zł.

mp / Pelplin

« 1 »

reklama

reklama

reklama