Polski film powalczy o „katolickiego Oscara”

Film „Teraz i w godzinę śmierci” został jednym z trzech nominowanych obrazów Festiwalu „Mirabile Dictu” w kategorii „Najlepszy film”. Powalczy on o nagrodę nazywaną potocznie „katolickim Oscarem”.

Dzieło wyprodukowane przez krakowskie Stowarzyszenie „Rafael” oraz nad którym patronat objęła Katolicka Agencja Informacyjna, przedstawia historie ludzi z całego świata. Osób, w których życiu różaniec i zaufanie do Maryi odegrały niezwykłą rolę. Film miał premierę w maju ubiegłego roku.

Na ekranie widzimy kobietę z Nigerii, która porwanie oraz tortury zadawane przez grupę Boko Haram przeżywa tylko dzięki modlitwie, amerykańskiego żołnierza, który raniony w brzuch z różańcem w ręku dociera do medycznego śmigłowca czy też migawki z ukraińskiego Majdanu, gdzie kobiety rozdawały walczącym mężczyznom różańce.

- To dokument, który ma być obiektywnym spojrzeniem na różaniec i zadać pytanie czy rzeczywiście tak jest, że przez różaniec Maryja przychodzi z Bożą interwencją i zmienia życie człowieka. Jeśli choć jedna osoba dzięki temu filmowi zbliży się do Boga, to już spełnił on swoje zadanie - powiedział Andrzej Sobczyk ze Stowarzyszenia „Rafael”.

Oprócz polskiego obrazu w reżyserii Dariusza Walusiaka i Mariusza Pilisa o wygraną w kategorii „Najlepszy film” powalczą również amerykański „The Hidden Shrine” oraz włoski „Chleb z nieba”, który w ubiegłym tygodniu miał premierę na polskich ekranach.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Katolickich „Mirabile Dictu” jest powszechnie uznawany za najbardziej prestiżowe wydarzenie w świecie kinematografii zaangażowanej religijnie. Odbywa się pod patronatem Papieskiej Rady do Spraw Kultury. W tym roku nastąpi jego 19. odsłona.

Uroczysta gala wydarzenia z podaniem wyników odbędzie się 29 listopada w Rzymie. Przyznawane na nim nagrody nazywa się potocznie „katolickimi Oscarami”.

luk / Kraków

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao