ZABYTKOMANIA to konkurs skierowany do pasjonatów sztuki filmowej oraz historii, którzy poprzez swoje prace chcą pokazywać i popularyzować materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe Polski.
Tegoroczna odsłona konkursu koncentruje się na idei świętowania przez Polskę stulecia odzyskania niepodległości poprzez poznawanie swojego otoczenia, zabytków, tradycji oraz ważnych postaci z historią związanych.
Uczestnicy ZABYTKOMANII konkurować będą w trzech grupach:
GRUPA I – składająca się z uczestników między 13 a 18 rokiem życia,
GRUPA II – składająca się z uczestników powyżej 18 roku życia, amatorsko zajmujących się tworzeniem filmów,
GRUPA III – składająca się z uczestników powyżej 18 roku życia, profesjonalnie zajmujących się tworzeniem filmów.
Uczestnicy każdej z grup muszą nadesłać na konkurs film dokumentalny, reportaż lub animację, związany z tematem przewodnim.
Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody: dla uczestników do 18 roku życia sprzęt multimedialny, dla pozostałych – nagrody finansowe w wysokości 10 000, 7 000 i 3 000 złotych!
By wziąć udział w konkursie należy do 11 listopada 2018 roku zarejestrować się na portalu konkursowym: zabytkomania.pl i wypełnić formularz zgłoszeniowy.
Przed zgłoszeniem pracy konkursowej należy ją opublikować na ogólnodostępnym portalu youtube.com lub vimeo.com i dodać tag „zabytkomania2018”.
Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi podczas gali finałowej, która odbędzie się w grudniu br. w Warszawie.
Wszystkie informacje wraz z Regulaminem konkursu znajdują się na stronie internetowej konkursu.
Szczegóły ubiegłorocznej edycji znajdują się na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa
***
Tegoroczna odsłona konkursu wspiera obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, które w bieżącym roku są skupione wokół świętowania stulecia Niepodległości.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.
Partnerem Konkursu jest KGHM.
Konkurs został objęty patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.
Źródło: Mateusz Zając, Narodowy Instytut Dziedzictwa / www.nid.pl