Ponad 30 filmów fabularnych, krótkometrażowych i dokumentalnych poświęconych tematyce żydowskiej proponują organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy.
Piętnasta edycja wydarzenia rozpoczyna się dziś w Warszawie. Na bezpłatne pokazy organizatorzy zapraszają do kina Muranów.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy to największe tego typu przedsięwzięcie w Europie Środkowej i Wschodniej, ściągające najnowsze i najważniejsze premiery filmowe pokazujące, wokół jakich tematów obecnie toczy się życie żydowskie – w Izraelu oraz w diasporze. W tegorocznej edycji weźmie udział ponad dwudziestu twórców filmowych.
Celem festiwalu jest pokazanie złożoności świata żydowskiego: kultury, polityki, religii, życia społecznego – opowiada o wydarzeniu Mateusz Toma, jeden z koordynatorów. – W kraju, w którym przed wojną mieszkały trzy miliony Żydów, zostało niewiele wspomnień, a ogrom wielowymiarowego świata żydowskiego został zastąpiony figurką, którą można kupić na odpustowych straganach - dodaje Toma.
Jak podkreślają organizatorzy, Festiwal od 15 lat kreuje potrzebę wiedzy, pytania, ale też często szuka odpowiedzi na temat miejsca żydowskiej kultury we współczesnym świecie. Prezentowane filmy dotykają najważniejszych i najtrudniejszych tematów, pokazując zarówno wątki uniwersalne, jak i zarezerwowane ściśle dla świata żydowskiego.
Tegoroczna edycja to 33 dokumenty, filmy fabularne i krótkometrażowe, wśród których nie zabraknie tytułów opisujących współczesne konflikty, historie miłosne oraz niuanse polityki i historii. Większość wyświetlanych filmów powstała w ostatnich dwóch latach w Izraelu, ale wśród pozycji festiwalowych znajdą się także premiery z USA, Polski, Niemiec, Australii i Meksyku.
Jednym z bardziej zaskakujących dokumentów będzie film "Rabini na bezdrożach" w reż. Danny’ego Ben-Moshe (Australia, 2018). Podczas niezwykłej podróży chasydzcy rabini podążają do australijskiego buszu w poszukiwaniu „zaginionych Żydów”. Ich podróż obfituje w niespodziewane i emocjonalnie nasycone spotkania z mieszkańcami australijskiej głuszy, a ozdabiają ją żydowski dowcip, muzyka i kultura.
Publiczność zainteresowana światem polityki doceni głośny dokument "Król Bibi" (Izrael, 2018) o dojściu do władzy obecnego premiera Izraela – Benjamina Netanjahu.
Wśród filmów znajdziemy także dokument z Polski "Warszawa: Miasto podzielone" (Polska, 2019) Erica Bednarskiego, który prezentując nieznane wcześniej materiały archiwalne, przeniesie widzów w dramatyczne realia życia warszawskich Żydów w 1941 roku. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem.
W programie przewidziano także spotkanie z Kerenem Michaelem, producentem filmu "The Unorthodox" (Izrael, 2018) o mężczyźnie, który postanawia walczyć o prawa sefardyjskich Żydów w aszkenazyjskiej Jerozolimie, a także Dovem Gil-Har, producentem "Ceny prawdy" (reż. Avi Nesher, Izrael, 2018) – opowieści o młodej Żydówce z laickiej rodziny, która postanawia wyjść za mąż za ortodoksyjnego Żyda, co wzbudza zdecydowaną reakcję jej rodziny.
Wśród najważniejszych twórców, którzy odwiedzą festiwal, warto wspomnieć o Savim Gabizonie, autorze i reżyserze niezwykłej, szeroko nagradzanej w Izraelu fabuły "Żal" (Izrael, 2017), w której samotny mężczyzna w średnim wieku dowiaduje się, że dziewczyna, z którą spotykał się dwadzieścia lat wcześniej, urodziła jego syna. Zaskakujący bieg zdarzeń nie pozwala mu jednak na proste odkrywanie aspektów rodzicielstwa.
Podczas festiwalu przyznane zostanie GRAND PRIX – Złoty Warszawski Feniks oraz m.in. nagrody za najlepszy film fabularny, dokumentalny i krótkometrażowy.
Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Żydowskie Motywy. Wydarzenie jest współfinansowane jest ze środków m. st. Warszawy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Pełen program wydarzeń i informacje o wejściówkach są dostępne na www.jewishmotifs.org.pl
MFFŻM, pako, tk / Warszawa