Disney walczy z rasizmem, blokując własne filmy. Jak oceniać filmowe treści sprzed lat?

Disney ogranicza dostęp dzieci do filmów, które „utrwalają rasistowskie stereotypy”. Jak powiedział Piotr Gociek: „Mówi się, że mamy to, co kiedyś powstało, oceniać wedle dzisiejszych standardów, a przecież powinniśmy oceniać wg tamtejszych standardów z czasów, gdy dzieła te powstawały”.

Na kanale Disney+ zablokowano dostęp do części filmów dzieciom do 7 roku życia. Są to m.in. „Dumbo”, „Piotruś Pan”, „Aryskotraci”, „Szwajcarska rodzina Robinsonów”, „Księga Dżungli” czy „Zakochany kundel”. Wszystkie te produkcje zawierają elementy „utrwalające rasistowskie stereotypy”.

Filmy będą dostępne dla dorosłych, ale poprzedzone informacją:

„Ten program obejmuje negatywne przedstawienia i / lub złe traktowanie ludzi lub kultur. te stereotypy były wtedy błędne i są błędne teraz. Zamiast usuwać te treści, chcemy uznać ich szkodliwy wpływ, uczyć się na nich i zainicjować dyskusje, by wspólnie tworzyć bardziej integracyjną przyszłość. Disney jest zaangażowany w tworzenie historii z inspirującymi i aspiracyjnymi motywami, które odzwierciedlają bogatą różnorodność ludzkich doświadczeń na całym świecie”.

Jak zauważył Piotr Gociek w wywiadzie dla portalu dorzeczy.pl, nie jest to nic nowego.

„To jest praktyka, którą realizuje nie tylko Disney. Użytkownicy dużych serwisów streamingowych jak Amazon, czy Netflix, już w ubiegłym roku odkryli, że z niektórych seriali usunięto poszczególne odcinki, które po latach uznano za obraźliwe, niepoprawne”.

„W tej chwili nastąpiła taka symbioza politycznej poprawności razem z «cancel culture», czyli z pisaniem na nowo historii, usuwaniem z niej pewnych elementów, usuwaniem pewnych elementów z kultury. Wszystko pod całkowicie fałszywym pretekstem” – zaznaczył.

Zwrócił też uwagę, że filmy trzeba oceniać w świetle standardów czasów, w których powstały, a nie współczesnych.

„Mówi się nam, że mamy to, co kiedyś powstało, oceniać wedle dzisiejszych standardów, a przecież powinniśmy oceniać według tamtejszych standardów z czasów, gdy dzieła te powstawały”.

Źródło: dorzeczy.pl, wirtualnemedia.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama