Forum 590: integracja polskich przedsiębiorstw sposobem na podbój dużych rynków

„Uważamy, że kluczem do rozwoju eksportu do dużych rynków - jak Chiny, Indie i Afryka - jest integracja przedsiębiorstw danej branży” - podkreślał podczas Forum 590 prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana. Eksperci IMS zaproponowali model takich działań.

Podczas panelu „Regulacje i deregulacje nowych rynków a szanse i zagrożenia (Chiny+Indie+Afryka)”, eksperci z Instytutu Myśli Schumana przedstawili model takiego działania na przykładzie branży rolno-spożywczej i eksportu do Indii. Zaproponowali utworzenie Polskiej Grupy Eksportu Żywności.

Dr Krzysztof Malczewski tłumaczył, że ze względu na dużą skalę produkcji i popytu konieczna jest integracja firm w branży. „W praktyce działanie w pojedynkę na tak wielkim rynku będzie nieefektywne i nieskuteczne” – przekonywał. Jak ocenił, koniecznie jest również zaangażowanie polskiego rządu.

Wśród zadań Polskiej Grupy Eksportu Żywności wymienił bezpośrednią współpracę z importerami z Indii, prowadzenie analizy popytu i podaży w Indiach, przygotowanie kontraktów eksportowych, pośrednictwo w realizacji dostaw, aż po egzekwowanie płatności i prowadzenie potrzebnych inwestycji w Indiach (np. w infrastrukturę do przechowywania żywności).

Padła też propozycja utworzenia nowego ministerstwa. „Stopień złożoności zagadnień, związanych z eksportem, z rozpoznaniem rynku, analizą popytu i podaży, z kwestią płatności, skłania nas do powołania nowego bytu gospodarczego, takiego jak Polska Grupa Eksportu Żywności. Ten byt gospodarczy musi być wsparty na poziomie instytucjonalnym i taką instytucją, która mogłaby objąć pieczę nad tym sektorem jest ministerstwo ds. rozwoju eksportu” – tłumaczył dr Malczewski.

Dlaczego do przygotowania modelu wybrano akurat Indie? K. Malczewski zwrócił uwagę, że to ogromny rynek zbytu z rosnącą klasą średnią, a prof. Zbigniew Krysiak podkreślał możliwość budowania dobrych relacji. „W mojej opinii Indie nie są krajem egzotycznym. To wspaniały kraj, wspaniały naród o, powiedziałbym, dużej bliskości kulturowej w znaczeniu mentalności, charakteru” – tłumaczył, zachęcając do odrzucenia stereotypów, wykorzystania osobistych spotkań i tworzenia relacji.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama