Czy technologia, którą dziś na Marsie wykorzystuje dron Ingenuity, za kilka lat pomoże w sprawnym dostarczaniu paczek pod drzwi adresata? Taką wizję przedstawił Artur Chmielewski pracujący w Jet Propulsion Laboratory, jednym z centrów badawczych NASA.
Podczas kolejnego panelu w ramach Kongresu 590 podkreślał, jak ważny jest transfer wynalazków z sektora kosmicznego do innych gałęzi przemysłu, a co za tym idzie do codziennego życia. Przyznał, że często pada pytanie: „Czemu lecimy w kosmos, skoro na naszym osiedlu nie ma żłobka? Trzeba najpierw na to wydać pieniądze”.
„To jest bardzo ważne, żeby pieniądze były i na to, ale ten pan, który mówi o żłobku, ma w kieszeni smartfona, który ma w sobie chyba pięć technologii kosmicznych i który bez nich by nie istniał” – mówił A. Chmielewski.
Tłumaczył, że program kosmiczny zmusza naukowców i inżynierów do podejmowania wyzwań, rozwiązywania trudnych problemów. Wśród przykładów technologii, które powstały w sektorze kosmicznym, a dziś są powszechnie dostępne, wymienił nie tylko smartfony i miniaturowe kamery, ale także mleko modyfikowane dla niemowląt. „Bez programu kosmicznego nie mielibyśmy też 5G” – podkreślał.
Opowiadał o technologii, która kilka godzin po debacie miała być wykorzystana na Marsie. Dron Ingenuity przeleci nad powierzchnią planety, tworząc jednocześnie trójwymiarowe mapy. Na ich podstawie wybierze bezpieczne miejsce do lądowania.
„Wyobraźmy sobie, że ta technologia już za kilka lat będzie w dronach, które latają na ziemi. Kiedy te drony będą dostarczały paczki pod nasze drzwi, będą w stanie rozpoznać, gdzie mogą wylądować, gdzie stoi samochód, gdzie jest jakiś głaz” – mówił. To, jak przekonywał, przyniesie pieniądze nie tylko firmie, która wykorzysta tę technologię, ale również państwu. „Ten cykl jest wspaniały” – dodał.
„Dziś kładziemy coraz większy nacisk na to użytkowe wykorzystanie kosmosu” – przyznał prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. „W trzech słowach można powiedzieć, że żeby ten rynek się rozwijał, administracja powinna zgłaszać swoje potrzeby, nauka powinna pokazywać możliwości, a przemysł powinien przedstawiać pomysły, jak te możliwości wykorzystać” – mówił. Podkreślał przy tym, że rolą PAK jest integrowanie tych trzech sektorów i uświadamianie, jaki potencjał drzemie jeszcze w technologiach kosmicznych.
Tegoroczny Kongres 590 odbywa się 5 i 6 maja pod hasłem „Polska/świat startujemy!”. Transmisję na żywo można śledzić TUTAJ.