Chaldejsko-katolicki arcybiskup Irbilu odwiedził Jasną Górę

Do Polski przyjechał abp Bashar Warda, chaldejsko-katolicki arcybiskup Irbilu, by podzielić się swoim świadectwem pasterza, chrześcijanina i Irakijczyka.

W sobotę, 12 listopada, w przeddzień Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, abp Baszar Warda modlił się w czasie Apelu Jasnogórskiego na Jasnej Górze.

Abp Baszar Warda w rozmowie z dziennikarzami Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i Biura Prasowego Jasnej Góry opowiadał o aktualnej sytuacji w Iraku: „Irak jest krajem, na terenie którego toczy się wojna. Dzisiaj rząd Iraku stara się zwalczać ISIS szczególnie w Mosulu. Chrześcijanie i jazydzi są w potrzasku pomiędzy tymi dwoma wielkimi siłami, które walczą ze sobą. Te ostatnie 15 lat były bardzo ciężkie dla chrześcijan. Zaczęło się od porwań, od wymuszeń, od różnego rodzaju aktów lekkiego terroru, skończyło się na zmuszeniu chrześcijan do opuszczenia Bagdadu, do opuszczenia Mosulu, czyli tradycyjnych miejsc, gdzie chrześcijanie mieszkali w większych skupiskach. Najbardziej dramatyczne były ostatnie dwa lata, najbardziej napełnione terroryzmem, gdzie ISIS opanowało Mosul i zmusiło siłą chrześcijan do opuszczenia ich domów, do opuszczenia ich miejscowości, a Mosul i wioski obok były zamieszkiwane głównie przez chrześcijan”.

Podczas wizyty w Polsce abp Warda odwiedził Warszawę, Toruń, Kraków i Częstochowę. Wziął również udział w kongresie „Prześladowanie Chrześcijan w XXI wieku”, który miał miejsce w sobotę 12 listopada w Kaliszu.

« 1 »
TAGI:

reklama

reklama