Kard. Grocholewski papieski wysłannik na koronację MB Świdnickiej

Swoim specjalnym wysłannikiem do Świdnicy Papież mianował kard. Zenona Grocholewskiego. KArdynał ukoronuje w tamtejszej katedrze cudowny obraz Matki Bożej Świdnickiej, zwanej Uzdrowieniem Chorych.

Korony i suknię poświęcił Papież Franciszek na zakończenie Mszy na Wałach Jasnogórskich podczas swej [ubiegłorocznej] wizyty w Częstochowie 28 lipca 2016 r. Uroczystość koronacji odbędzie się w Świdnicy 13 maja b.r., w setną rocznicę objawień maryjnych w Fatimie.

O historii obrazu i kultu Matki Bożej Świdnickiej mówi proboszcz tamtejszej katedry ks. Piotr Śliwka.

„Aby opowiedzić o historii obrazu Matki Bożej Świdnickiej trzeba popatrzeć na historię całej naszej katedry, która rozpoczyna się w 1330 r., kiedy książe świdnicki Bolko II rozpoczął budowę tej świątyni. Była mocno duchowo związana z Krakowem, stąd też patronowie św. Stanisław, biskup i męczennik i św. Wacław. Od samego początku w naszej świątyni byłmocno rzowijany kult maryjny. W tamtym czasie powstał ten obraz, który będzie koronowany, obraz Matki Bożej Świdnickiej, Pani w Słońcu, Uzdrowienie Chorych. Kiedy przybyli do światyni naszej ojcowie jeuzuici, to oni wykonali piękną kaplicę ku czci Matki Bożej, Pani w Słońcu. Wtedy też w sposób szczególny zauważono, że za przyczyną Matki bożej dokonują się uzdrowienia. W 2000 r. kar. Henryk Gulbinowicz podniósł tę kaplicę do godności sanktuarium. Co tydzien odbywają się tam specjalne nabożeństwa przed wizerunkiem Matki Bożej Świdnickiej. To sprawia, że kult Matki Bożej jest coraz bardziej widoczny. Pragniemy go jeszcze bardziej rozwijać, aby pokazać, jak wielką rolę w życiu człowieka wierzącego ma Matka Boska” – powiedział ks. Piotr Śliwka.

pp, ak/ rv
« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama