Radom: warsztaty komunikacji i autoprezentacji dla księży

Warsztaty asertywnej komunikacji "Jak rozmawiać?" dla księży i diakonów odbyły się w Międzynarodowym Centrum Wolontariatu w Radomiu.

Spotkanie prowadziły: Ilona Przeciszewska z jezuickiej Fundacji Pomocy Psychologicznej i Duchowej INIGO i Dominika Pruszczak z Warsztatu Psychologicznego w Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej Intra w Krakowie.

Organizatorem i pomysłodawcą warsztatów był ks. Radosław Kacprzak, wykładowca homiletyki w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Przyznał, że tego typu zajęcia są potrzebne w posłudze duszpasterskiej.

- Trzeba nauczyć się słuchać ludzi, czy czytelnie przekazywać nasze argumenty. Te zajęcia mają nam tylko pomóc podczas spotkań w szkole, czy szpitalu - powiedział ks. Kacprzak, który jest także kapelanem w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu.

W spotkaniu uczestniczył ks. Zdzisław Bochniak, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Radomiu. "Przyznam, że było to pomocne szkolenie. Trzeba rozmawiać, komunikować się nawet w trudnych sytuacjach. Człowiek uczy się przez całe życie" - zauważył kapłan.

Z kolei dk. Mateusz Nowak z Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu dodał, że komunikacja jest niezwykle ważna. "Trzeba przygotować się do tego, jak rozmawiać z ludźmi w szkole, czy kancelarii parafialnej. Czasem mamy swoje zdanie na pewne kwestie, ale chodzi też o to, by słuchać drugiej strony i wspólnie dochodzić do kompromisu" - powiedział diakon.

Warsztaty prowadziła Ilona Przeciszewska, absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Coachingu Chrześcijańskiego. Pracuje w jezuickiej Fundacji Pomocy Psychologicznej i Duchowej INIGO. "Nie ma skutecznego, złotego środka w komunikacji. My tylko przekazujemy kilka narzędzi, które mogą się sprawdzić. To taki koszyk pewnych umiejętności, który można wykorzystać np. w kancelarii parafialnej" - wyjaśniła.

Dzisiaj w Radomiu rozpoczynają się warsztaty autoprezentacji na ambonie. Jak mówić, aby być słuchanym? Jak przekazać, aby zostać zrozumianym? - to tylko niektóre aspekty, które będą poruszane w czasie zajęć. Poprowadzi je Zuzanna Fijewska-Malesza – aktorka teatralna, która współpracowała z Teatrem Dramatycznym w Warszawie, Och-Teatrem, Teatrem Wytwórnia, Teatrem Żydowskim i Teatrem Polskim. Jest współzałożycielką Teatru MŁYN znajdującego się na Starym Mieście w Warszawie.

Warsztaty potrwają do soboty w Centrum Wolontariatu Międzynarodowego w Radomiu, przy ul. Kelles Krauza 19.

rm / Radom

« 1 »

reklama

reklama