KUL rozpoczyna współpracę z Fu Jen Catholic University w Tajpej

Fu Jen Catholic University (FJU) to kolejny uniwersytet w Azji, z którym współpracował będzie Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

Porozumienie w tej sprawie podpisali 7 czerwca rektorzy obu uczelni, ks. prof. Antoni Dębiński i prof. Vincent Han-Sun Chiang. Dzięki współpracy KUL będzie rozwijał nie tylko jeden ze swoich najpopularniejszych kierunków – sinologię, ale włączy się także w prace i rozwijanie działającej na FJU jednostki Academia Catolica - czytamy w przesłanym KAI komunikacie lubelskiej uczelni.

KUL jest jedną z nielicznych polskich uczelni, które oferują studia na filologii chińskiej. Sinologia - ze względu na możliwości kariery, jakie daje rozwijająca się współpraca polsko-chińska - cieszy się dużym zainteresowaniem. Przyczynia się do tego również nacisk na praktyczną naukę języka. Dzięki współpracy z chińskimi partnerami, KUL stwarza studentom ciekawe możliwości rozwijania różnych kompetencji związanych ze studiowaniem tego kierunku.

Obecnie do grona partnerów dołączył Fu Jen Catholic University na Tajwanie. Podpisane porozumienie zakłada m.in. wsparcie azjatyckiego uniwersytetu dla studiów sinologicznych na KUL poprzez podnoszenie kwalifikacji kadry, wspólne przedsięwzięcia naukowe, współpracę w tworzeniu planów studiów. W najbliższym roku akademickim na KUL pojawia się studenci z FJU, którzy będą uczestniczyć w kursie języka angielskiego równocześnie odbywając praktyki nauczycielskie na sinologii. Współpraca obejmie również udział pracowników naukowo-dydaktycznych KUL w pracach jednostki Academia Catolica w FJU w Tajpej.

"Jest niezmiernie ważne, że dwa uniwersytety katolickie, realizując misję wypływającą z tego samego ewangelicznego źródła i rozwijając swą chrześcijańską tożsamość, znalazły możliwość podjęcia wspólnych przedsięwzięć, które obejmować będą m.in. współpracę przy rozwijaniu działań Academia Catolica. Zajmuje się ona głównie badaniem i nauczaniem myśli filozoficznej i teologicznej w świecie azjatyckim. Działania podejmowane przez KUL na terenie Azji są jedną z form realizacji misji naszego Uniwersytetu, który powołany prawie 100 lat chce nadal realizować dewizę "Deo et Patriae" – powiedział rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński po podpisaniu umowy.

Fu Jen Catholic University powstał w 1925 r. w Pekinie, a po zmianach politycznych w Chinach został ponownie otwarty na Tajwanie w 1961 r. Na prowadzonym przez jezuitów uniwersytecie kształci się obecnie ponad 22 tysięcy studentów, m.in. na kierunkach filologicznych, filozofii, ekonomii, prawie czy medycynie. Jego absolwentem jest m.in. obecny premier Tajwanu Li Chuan. FJU współpracuje z wieloma uniwersytetami na całym świecie, m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii, USA czy Włoszech. W rankingu Financial Times za 2015 r. znalazł się wśród najlepszych 100 uniwersytetów w Azji i 500 na świecie.

KUL, lk / Lublin

« 1 »

reklama

reklama

reklama