Duszpasterz Policji: brak kultury, agresja, mnożą tragedie na drogach

Nadmierna prędkość, jazda po alkoholu, nie zapinanie pasów bezpieczeństwa, brak kultury, agresja to czynniki, które mnożą tragedie na drogach. - napisał ks. Mirosław Dragiel, kapelan mazowieckiej policji.

Dziś obchodzimy wspomnienie liturgiczne św. Krzysztofa - patrona kierowców.

Apel ks. Mirosława Dragiela opublikowała na swoich stronach Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu. - Nie możemy nie dostrzegać zagrożeń na drodze lub co gorzej, bagatelizować ich. Nie próbujmy oszukiwać samych siebie, że za wypadki odpowiada jedynie zły stan polskich dróg, warunki atmosferyczne lub po prostu splot zdarzeń, który ludzie nazywają pechem. Musimy zdać sobie sprawę, że często największe zagrożenie drzemie w nas samych - napisał ks. Dragiel.

Ks. Gabriel Marciniak, który sprawuje opiekę duszpasterską przy Automobilklubie Radomskim, mówił dzisiaj na antenie Radia Plus Radom, że edukacja kierowców jest lepszym sposobem niż karanie. - Ale czasem trzeba karać kierowców. Dotyczy to głównych wykroczeń drogowych, takich jak nadmierna prędkość, czy wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach. Trzeba pamiętać, że jest spora część kierowców, która jeździ samochodem mimo zabranego prawa jazdy. Nawet taka sankcja karna nie wpływa na ich decyzje. Nie dostrzegają konsekwencji swoich czynów, że są zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego - powiedział ks. Marciniak.

Dariusz Piątek, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu jest zdania, że system kar może być elementem edukacji kierowców. - Proszę spojrzeć, jak polscy kierowcy potrafią poruszać się zgodnie z przepisami na słowackich, czy niemieckich drogach. Dlaczego? Bo wynika to z wysokości kar - powiedział dyrektor Piątek.

W Polsce trwa 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. To czas szczególnego przypomnienia o obowiązku bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.

W niedzielę, 30 lipca, o godzinie 10.00, na torze Automobilklubu Radomskiego przy ul. Warszawskiej zostanie odprawiona Msza św. z poświęceniem pojazdów. Mszę św. będzie celebrował ksiądz biskup Piotr Turzyński. Autosacrum jest już organizowane od 25 lat we współpracy z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu.

rm / Radom

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama