Policja zatrzymała sprawcę ubiegłotygodniowej kradzieży figury św. Franciszka z Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Jak się okazało, nie był to jedyny eksponat sakralny, który złodziej sobie przywłaszczył.
Do kradzieży doszło 18 sierpnia. Jak poinformowało w specjalnym oświadczeniu Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, złodziej podszył się pod turystę i z biletem wszedł na wystawę. Monitoring muzealny zarejestrował jego wizerunek. O zdarzeniu natychmiast została powiadomiona Policja. Jeszcze tego samego dnia na miejscu pracowali funkcjonariusze z Komendy Miejskiej w Gnieźnie oraz Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu.
Skradziona figura to rzeźba, postać św. Franciszka z XVIII wieku, której wartość szacowana jest na 5 tys. zł. Stanowiła ona uzupełnienie ekspozycji. Stała obok zabezpieczonej gabloty, w której prezentowany jest cenny komplet naczyń liturgicznych należących niegdyś do kard. Mieczysława Ledóchowskiego. Jak poinformował rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu mł. insp. Andrzej Borowiak, figura została odnaleziona i niebawem wróci na swoje miejsce.
„Policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu, którzy zajmują się odzyskiwaniem skradzionych dzieł sztuki, a także funkcjonariusze z Gniezna, zatrzymali 22 sierpnia mężczyznę, który jest odpowiedzialny za kradzież figury św. Franciszka z Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Mężczyzna ma 51 lat i jest mieszkańcem powiatu krotoszyńskiego. Podczas przeszukania jego miejsca zamieszkania, funkcjonariusze odkryli dużą liczbę eksponatów sakralnych. Zidentyfikowali m.in. obraz «Jezus z pielgrzymem», który został skradziony dwa lata temu z gnieźnieńskiej fary. W tej chwili trwa zabezpieczanie znalezionych eksponatów. Podejrzewamy, że część z nich została skradziona z różnych kościołów w Wielkopolsce. Sam zatrzymany jest w dyspozycji policji oraz prokuratury gnieźnieńskiej” – powiedział w rozmowie z dziennikarzami mł. insp. Andrzej Borowiak.
Dyrektor Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej ks. Jarosław Bogacz zapewnia, że placówka jest dobrze zabezpieczona. Najcenniejsze eksponaty znajdują się w szczególnie chronionych gablotach. Niemniej, idąc za sugestią Policji, w muzeum wprowadzone zostały dodatkowe, zaostrzone rygory, dotyczące wnoszenia bagażu oraz ubioru turystów zwiedzających wystawę.
bgk / Gniezno